אחרי השיחות בז'נבה: אירן וישראל ממשיכות להתנגח

שלושה ימים אחרי סיומו של הסבב הראשון של השיחות בין אירן למעצמות, בישראל מבהירים כי כל הצעה אירנית שלא תכלול הפסקה של העשרת האורניום וסגירת כור הפלוטוניום – היא מלכודת. האירנים מנגד מאשימים את ישראל בניסיונות לחבל במשא ומתן

הקרב נמשך: ישראל ואירן ממשיכות לנגח זו את זו ולשגר מסרים פומביים, אחרי סבב השיחות הראשון בין טהרן למעצמות בז'נבה, לקראת הסבב השני של השיחות - בעוד שלושה שבועות.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שר החוץ של אירן זריף מאשים את ישראל בחבלה בשיחות וצייץ בטוויטר שההצעה שאירן מסרה למעצמות לא נחשפה וכל פרט שפורסם - אינו מהימן. זאת אחרי שהאתר "אל-מוניטור" פרסם מידע ממקורות שונים, לפיו זו ההצעה האירנית: הקפאה של ההעשרה של 20% , המרת האורניום המעושר למוטות דלק, פיקוח בינלאומי בפורדו ובפרצ'ין - ובתמורה המשך פיתוח של כור הפלוטוניום באראק.

ישראל מבהירה שכל הצעה אירנית שאינה מקבלת את החלטות מועצת הביטחון של הפסקת ההעשרה וחיסולה, וסגירת כור הפלוטוניום היא מלכודת אירנית.

ישראל דורשת: הפסקת ההעשרה. ארכיון (רויטרס)

"מוקדם לדבר על הצעה אירנית, מה שיש זה גישושים ראשונים", אומר השר לעניניים אסטרטגיים יובל שטייניץ, "אירן לא רק צריכה לוותר על נשק גרעיני, היא צריכה לוותר על היכולת לפתח נשק כזה או להתקדם אליו".

אמש דיווחנו שגם האמריקנים וגם פקידים בריטים שהגיעו אתמול לישראל מז'נבה דיווחו כאן על השיחות ואמרו כי מדובר בינתיים בשיחות גישוש, שטרם הוצגה הצעה מעשית ורצינית מצד אירן.

האירנים מצידם ממשיכים להאשים את ישראל גם בניסיונות לחבל במשא ומתן וגם בהדלפות ונשיא אירן רוחאני נפגש היום עם שגרירים ואותת כי "נגמר עידן הבריונות במזרח התיכון" - רמז לכך שאירן לא תסכים לקבל תכתיב כפוי.