החשש מהסרת סנקציות על אירן מוקדם

צהלות השמחה על הסכם קרוב עם אירן וגם החששות מהסרת הסנקציות, מוקדמות. אירן מציעה התקדמות, אך לא מוותרת על הכלים להשגת פצצה . אם תרצה - עדיין תוכל לייצר אחת. ההצעה האירנית המפורטת עדיין לא עונה על הדרישות של ארה"ב, ובעיקר על אלו של צרפת

מוקדם לברך על התקרבות להסכם (AP)

מוקדם מאוד לבשר על המוגמר בנושא האירני: גם מצהלות השמחה לפיהן המערב ואירן מתקדמים להסדר בסוגיה הגרעינית, וגם גניחות חרדה בעיקר מצד ישראל מחשש שהאמריקנים יסירו סנקציות - הן מוקדמות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האיש שאחראי על הסנקציות בממשל האמריקני - אדם צ'ובין - אמנם השתתף בשיחות בז'נבה וישתתף במחזור נוסף של השיחות שיתקיים בעוד ימים אחדים, אבל נוכחותו לא מסמנת על הגעה לכדי מהלך. 

שר החוץ האירני זריף יוצא היום נגד ישראל, משום שהוא חושד שישראל עמדה מאחורי פרסום של עיתונאית אמריקני בשם ברברה סלבין, שחושפת מהי ההצעה האירנית בז'נבה.

אהוד יערי (חדשות 2)

על פי הדיווח, האירנים מציעים:

  • לעצור את ההעשרה לרמה של 20%, ואת מה שכבר העשירו לרמה כזו להפוך למוטות דלק.
  • להשלים את בניית מתקן כור המים הכבדים בארק, אבל בלי לבנות מתקן הפרדה
  • להחזיר את מוטות הדלק המשומשים כדי שלא יופרדו לפלוטוניום - חומר שמשמש לפצצה.
  • להפוך את פורדו, המתקן התת-קרקעי - למתקן מחקרי בלבד
  • להגביל את רמת ההעשרה במתקן האחר בנתנז, ולאפשר בדיקות פתע חודרניות של הפקחים, לפי הפרוטוקול של הסוכנות האטומית בוינה.

חשוב לציין שכל הדברים האלה לא מספיקים, ולא מתקבלים על דעתם של האמריקנים, ובוודאי לא על דעתם של הצרפתים, שהם הקשוחים ביותר בעניין הזה.

המשמעות של ההצעה האירנית היא שאירן תשמור בידיה את כל הכלים. היא תסכים לבקרה ופיקוח, אבל תהיה לה אפשרות להחליט החלטה אחרת - קרי, להגיע לפצצה - עם כל הכלים בידה, ברגע שתרצה.