הפוליטקאים בארה"ב מנעו ברגע האחרון מפולות בבורסות העולם

הפוליטקאים האמריקנים הביאו לסיומו של משבר החוב ששיתק את פעילות הממשל הפדרלי למשך שלושה שבועות. אלא שהמבוי הסתום שאליו הגיעו הרפובליקנים והדמוקרטים מלמד על שבריריותה של כלכלת ארצות הברית - שעלולה להיקלע למשבר נוסף כבר בינואר הקרוב

קרן מרציאנו (חדשות 2)

בשעה טובה, אישרו הסנאט ובית הנבחרים באופן סופי את הסכם הפשרה למניעת המשך משבר החוב האמריקני. הפוליטיקאים בארצות הברית הצביעו בעד ההסכם והכלכלה האמריקנית ניצלה, לפחות לעת עתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההצבעה שבסופה אושרה העלאת תקרת החוב, תשחרר את ארצות הברית מאיום מיידי של חדלות פירעון. בעקבות ההחלטה המדוברת, הממשל האמריקני יכול כעת לשוב ולהמשיך לגייס כספים לשוקי ההון ואף להמשיך ולשלם את ההלוואות שלקח, כלומר לפרוע אג"חים (אגרות חוב).

באופן זה, בתום ההצבעה אתמול בבית הנבחרים, אפשרו בעצם חברי בית הנבחרים את חזרתו לשגרה של הממשל הפדרלי. שביתת הרשויות שנמשכה כמעט שלושה שבועות וזכתה לכינוי "שאט-דאון" הופסקה, והן צפויות לשוב לפעילות מלאה.

מתח ביקורת על השארת הדברים לרגע האחרון, (רויטרס)

עם קבלת ההחלטה בבית הנבחרים נמנע למעשה האיום המיידי - מפולת חריפה בבורסה האמריקנית - שעלולה היתה לגרור את כל בורסות העולם לירידות חדות, גם את זו שברחוב אחד העם. נכון לרגע זה, הסכנה חלפה והממשל האמריקני חזר לתפקוד מלא.

יחד עם זאת, המבוי הסתום שהיינו עדים לו במאבקם בין הרפובליקנים והדמוקרטים חשף שוב את השבריריות של הכלכלה האמריקנית ואת העובדה שהיא עלולה שוב בחודש ינואר להיגרר לתרחיש איימים דומה שעלול להעיב גם על כלכלות העולם כולו.