סבב השיחות בז'נבה: מוזיקה חיובית מגיעה מטהרן

בניגוד לסבב השיחות הקודם עם האירנים, הפעם מקפידים נציגי הרפובליקה האסלאמית לשמור על קשר אישי עם נציגי המערב ולשדר אופטימיות. שליח חדשות 2 לז'נבה ערד ניר מדווח כי גם העיתונאים שהגיעו לסקר את השיחות זוכים להפגנות חיבה מצד המשלחת האירנית. עם זאת, האמריקנים ממשיכים להמתין לבשורות של ממש בנושאים המהותיים

המו"מ עם אירן בז'נבה (רויטרס)

כשיגיעו הבוקר (ד') צוותי המו"מ לארמון האומות של האו"ם בז'נבה ליומו השני של סבב השיחות על תכנית הגרעין האירנית, ההיכרות האישית ביניהם תהיה טובה מאי פעם. במסגרת האמצעים החדשים בהם נוקטים האירנים, כמו מתקפת החיוכים המתמשכת, הם מקפידים הפעם להכיר את מי שמנהלים מולם את המו"מ באופן אישי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

באופן חריג למדי נפגשו אמש, בתום סבב השיחות הרשמית, ראשי משלחות אירן וארצות הברית - וונדי שרמן ועבאס עראקצ'י. קודם לכן, ערב פתיחת השיחות, התקיימה ארוחת ערב שבה אירחה הברונית קתרין אשטון, הממונה על קשרי החוץ של האיחוד האירופי, את שר החוץ האירני מוחמד ג'וואד זריף. במהלך היום דווח על פגישות אישיות נוספות בין האירנים לבין משלחות רוסיה וסין.

גם העיתונאים הרבים שהגיעו לז'נבה, לסקר את המפגש הראשון בין אירן למערב מאז היבחרו של רוחאני לנשיא, זוכים להפגנות חיבה מצד המשלחת האירנית. במקביל לתדרוכים המובנים שמנהלים המארחים מהאיחוד האירופי ומארה"ב, מקפידים האירנים להסתובב בין צבא הכתבים ולפזר מסרים אופטימיים. "השיחות מעודדות ובונות", מצהירים הדוברים, שלובשים חולצות לבנות נטולות צווארונים.

אופטימיות היא שם המשחק

"הכדור במגרש האירני", אמר אתמול מייקל מאן, דוברה של אשטון. "האווירה טובה מאוד ושונה מכל מה שהורגלנו אליו מצד אירן בסבבי השיחות הקודמים בתקופת אחמדינג'אד. מוזיקה חיובית מגיעה מטהרן", הדגיש.

ערד ניר (חדשות 2)

אופטימיות היא שם המשחק בז'נבה - אופטימיות זהירה, מקפידים לומר כולם. הדוברים האמריקנים מדגישים כי עיניהם פקוחות וכי לא יתפתו להקלות לפני שטהרן תוכיח את כוונותיה ואת רצינותה, ובכל זאת - התחושה היא שהם מאוד רוצים.

היום ימשיכו הנושאים ונותנים, ובראשם ארצות הברית, לבחון את הסחורה שהביאו האירנים - אם מה שבאמתחתם מתאים למה שהבטיחו להציג. המטרה היא לחדור מתחת למעטפת המחוות והחיוכים ולגעת בנושאים האמיתיים, שכן לפי שעה - נראה שהשינוי שמציגים האירנים הוא בעיקר שינוי צורה - עטיפת צלופן נוצצת ומרשרשת שעדיין לא הוסרה.