השאלה היומית: האם כולנו בסכנת פיטורים?

הודעתה של חברת התרופות בשבוע שעבר על פיטוריהם של מאות עובדים בישראל עוררה סערה במערכת הפוליטית והכלכלית. האם מדובר במהלך התייעלות חד פעמי או שלפנינו גל פיטורים נרחב במשק? האם אנחנו על סף משבר כלכלי? ד"ר איציק ספורטא מאוניברסיטת תל אביב עם התשובות

האם לפנינו גל פיטורים במשק? (חדשות 2)

לאחר הודעת החברות טבע ובז"ן ביום חמישי האחרון על פיטורי מאות מעובדיהם, התעוררו חששות בקרב ציבור העובדים במשק באשר לעתיד. לטענת החברות מדובר במהלכי התייעלות, אך האם לפנינו משבר כלכלי רחב יותר שבעקבותיו יפוטרו עובדים נוספים? ד"ר איציק ספורטא מאוניברסיטת תל אביב עם התשובות. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לאחר ההודעה על פיטורי מאות עובדים, רבים תקפו את הנהלת טבע על כך שהחברה מבצעת את המהלך על אף שקיבלה הטבות מסים מהמדינה בסך מיליארדי שקלים. האם טבע מנצלת את המדינה תחת איומים של העברת פעילותה לחו"ל?

הניצול של טבע לא התחיל היום. טבע היא חברה שכבר המון שנים מנצלת את המדינה. היא מתנהלת כמו חברה מפונקת, שלא צריכה לתת שום דבר בחזרה למדינה. טבע זה תאגיד שתמיד צריך לתחזק אותו וכל הזמן מאיים על המדינה. מה שהכי מקומם בסיפור הזה הוא שמדובר בחברה שבנויה על תרופה אחת עיקרית ("קופקסון"), שפותחה במכון ויצמן בכסף ציבורי, כשכל השאר תרופות שלה הן גנריות. פיטורי העובדים הם טעות בתפיסה הניהולית של המון חברות בארץ. כל עוד החברה הייתה פועלת על מנת למקסם רווחים זה היה מתקבל על הדעת, אבל הם בעצם מעוניינים למשוך את בעלי המניות.

מנכ"ל משרד הכלכלה טען הבוקר כי הפיטורים הצפויים לא צריכים לעורר דאגה, כיוון ששיעור האבטלה בישראל הוא מהנמוכים מבין המדינות המפותחות, וכי ברבעון האחרון נוספו 50 אלף מקומות עבודה חדשים במשק. האם אתה חושב שהוא צודק?

הממשלה צריכה להיות מודאגת. החברות האלה בטלניות ומתייחסים אליהן בכפפות של משי. אין טעם להתגאות בנתונים שלא משקפים את המציאות. צריך להסתכל על המדדים האלה בעירבון מוגבל, כיוון שלא תמיד מחשבים את הנתונים הללו כמו שצריך. מה זה עוזר שיש מקומות עבודה חדשים? מדובר ממילא בעובדי ייצור, שהשכר שלהם הוא ממילא מהנמוכים במשק. מישהו מבטיח להם שהם יקבלו עבודה לאחר שיפוטרו? מישהו יכשיר אותם לתפקידים אחרים?

האם הפיטורים בטבע ובז"ן מעידים על משבר עתידי בכלכלה העולמית, או שמדובר במהלך התייעלות בלבד?

כל הדיבור על התייעלות זו מילות קוד כדי למשוך את בעלי המניות. לא ככה מתייעלים. יש כל מיני דרכים אחרות לעשות זאת. חברות כאלה, שיושבות על ציר הבשר ומשלמות למנהלים שלהן משכורות עתק בלי סוף, יכולות לבצע התייעלות בצורה אחרת. מבחינת משבר כלכלי - אנחנו נמצאים במצב ביניים שעלול להגיע למצב של משבר. הנתונים מראים על מצב ביניים לכל כיוון.

האם לדעתך צפויים פיטורים נוספים במשק?

לפי דעתי חברות נוספות במשק יפטרו עובדים בחודשים הקרובים, כדי להתחמק מתחת לרדאר. יכול להיווצר מצב בו חברות פושטות את הרגל ונסגרות ובשל כך מפוטרים עובדים. השאלה היא כיצד המדינה מעוניינת להתנהל. האם היא מעוניינת להמשיך ולהתייחס למצב כשוק חופשי שאין לה סיבה להתערב בו, או שהיא בוחרת לסייע לעסקים עצמאיים ולהכשיר עובדים על מנת להגדיל את הייצור. בסופו של דבר מה שקורה זה שגם אם חברות כושלות, נסגרות ומפטרות עובדים, עובדיהן נזרקים לאבטלה בלי פנסיה ובלי הכשרה.