"טבע" לא יכולה להניף חרב פיטורים מעל ראשי כל כך הרבה עובדים

בענקית התרופות הכריזו על פיטורי ענק של כ-5,000 עובדים – זאת לצורך התייעלות של החברה המצליחה. ל"טבע" אמנם לא הייתה ברירה אלא לנקוט במהלך הזה, אך היא לא יכולה להניף חרב מעל ראשם של כל כך הרבה עובדים עקב הטבות מס חריגות שקיבלה

מבחינה עסקית, כנראה שלחברת "טבע", ספינת הדגל של התעשייה הישראלית, לא היו הרבה ברירות כשניגשה למהלך פיטורי הענק של 10% מכלל כוח האדם בחברה בתוך כמה שנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לא הייתה לה ברירה כיוון שמוקד הרווח שלה, תרופת ה"קופקסון" נגד טרשת נפוצה, מגלה חולשה ולחברה יש תחרות שהולכת וגוברת מדי יום. "טבע" סובלת גם מירידה במכירות בשוק האמריקני, המהווה את מוקד הרווח העיקרי שלה.

משקיעים בבורסה ראו שהתוצאות הכספיות של החברה פושרות, שביצועי המנייה גרועים - ולכן ציפו למהלכים דרמטיים מצד החברה שהגיעו אכן היום. ולראייה - מניית החברה דווקא עלתה היום כמעין "אות אמון" מהמשקיעים על הצעד שהם רואים כנכון.

הזדמנות מצוינת לבחון את הטבות המס לחברות גדולות

על טבע לשקול גם שיקולים חברתיים (חדשות 2)
עם זאת, חברה כמו "טבע" לא יכולה לשקול רק שיקולים עסקיים. היא צריכה לשקול גם שיקולים ציבוריים וחברתיים. בשנים 2006-2011 נתן משלם המיסים הישראלי לחברה הטבות מס בשווי 12 מיליארד שקלים. אין עוד חברה אחרת בישראל שמתקרבת להטבות מס כאלה. לכן, חברה שקיבלה כל כך הרבה הטבות מס לא יכולה להניף חרב פיטורים מעל ראשיהם של כל כך הרבה עובדים.

ב"טבע" אמנם מנסים לרכך את מכת הפיטורים ואומרים שעדיין לא החליטו מי יפוטר ומה יהיה המספר המדויק, אבל נראה שיש להם מספיק זמן להתעשת ולהקטין את מספר המפוטרים המתוכנן. זו הזדמנות מצוינת למקבלי ההחלטות - ראש הממשלה, שר האוצר ושר הכלכלה - לבחון את הטבות המס שניתנות לחברות האלה. אולי הגיע הזמן לחשוב על מודל שונה.