השעיית הסיוע האמריקני למצרים – צעד סמלי בחלקו

בקהיר לא נבהלים מהשעיית כרבע מיליארד דולרים של סיוע אמריקני ודחיית אספקת ציוד כבד לצבא המצרי. בשיחה עם שר ההגנה א-סיסי, הבהיר מקבילו האמריקני הייגל כי היחסים בין המדינות תקינים. אהוד יערי על הלחץ האמריקני על מצרים – שמטרתו העברת השלטון לידיים אזרחיות בקיץ הבא

אמש (ד') הודיעה מחלקת המדינה האמריקנית כי תשעה את הסיוע למצרים, העומד על מאות מיליוני דולרים, וזאת למרות הלחץ הישראלי - אך הצעד האמריקני הוא צעד עונשין חצי סמלי בלבד והיחסים בין וושינגטון וקהיר צפויים לשוב לנורמליות עד הקיץ הבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההשעיה האמריקנית כוללת 260 מיליון דולרים שיועדו לתקציב ממשלת מצרים, אך במקביל קיבלה קהיר 12-14 מיליארד דולר סיוע ממדינות המפרץ הפרסי - כך שלממשל הצבאי נותר אורך נשימה. האמריקנים אף הכריזו על דחיית אספקת ציוד כבד לצבא המצרי, כמו טנקי M1-A1, מטוסי F-16, מסוקי אפאצ'י ועוד.

אהוד יערי (חדשות 2)

עם זאת, הסיוע האמריקני למצרים ביצירת מערכת הגנה חדשה סביב תעלת סואץ יימשך, וכן תימשך התמיכה האמריקנית בלוחמה נגד הטרור בחצי האי סיני. אפילו אחרי ההכרזה האמריקנית, שוחח שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל עם הגנרל א-סיסי והבהיר לו כי היחסים בין שתי המדינות נותרו טובים.

הייגל קרא למצרים להמשיך בתהליך העברת השלטון לידי ממשל אזרחי. בשנה הבאה צפויות להתקיים במצרים הבחירות לנשיאות ולפרלמנט. מסיבה זו, המצרים לא ממש נבהלים מההכרזה האמריקנית, למרות שגינו אותה. הסיוע האמריקני צפוי להתחדש במלואו לקראת הקיץ הבא - אז עשוי גנרל א-סיסי להיבחר לנשיא הבא של מצרים.