עמדות נתניהו מסייעות לאירופים במשא ומתן מול אירן

שבוע לפני תחילת המשא ומתן בין שש המעצמות לאירן על סוגיית הגרעין, ובאירופה משבחים את נתניהו על עמדותיו הקשוחות נגד הרפובליקה האסלאמית. לטענתם, עמדותיו הימניות מאפשרות ללחוץ על האירנים כדי להגיע לסוג של פשרה. עם זאת, האירופאים לא מקבלים את כל עצותיו של נתניהו במלואן

בעוד שבוע יתחיל המשא ומתן עם אירן בז'נבה, ואנחנו דווקא שומעים שבחים מהגורמים האירופים לגבי עמדותיו של ראש הממשלה נתניהו. העמדות שלו מסייעות לטענתם במשא ומתן: הוא מציג את הקו הימני, ובכך הוא מאפשר להפעיל לחץ על האירנים כדי להגיע לפשרה מסויימת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האירופאים - בעיקר הבריטים והצרפתים - הם בעלי הגישה הקשוחה בתוך קבוצת שש המעצמות שמנהלות את המשא ומתן מול אירן. אבל גם הם לא מקבלים את עצותיו של נתניהו במלואן.

גורם ביטחוני אירופי, המקורב למשא ומתן מול אירן, אומר שאירופה תשקול הסרה נקודתית של סנקציות. בניגוד למה שאמר נתניהו לנשיא ארצות הברית ברק אובמה, האירופים לא חושבים שהסרה נקודתית תביא לקריסת משטר הסנקציות כולו. הם גם לא פוסלים הסדר חלקי עם האירנים שיביא לדחיית תכנית הגרעין למספר שנים.

מצד שני, אומרים באירופה, כי בלי השעייה מיידית של העשרת האורניום, וללא היענות לדרישת מועצת הביטחון - לא תוסר אף סנקציה ולא יהיה שום צעד בונה אמון כלפי האירנים.

בינתיים, נמשך מסע ההסברה הישראלי. אתמול נפגש השר לעניינים אסטרטגיים יובל שטייניץ, עם מי שאמור לנהל את המשא ומתן מטעם צרפת בז'נבה. באופן כללי, בימים אלה נערך מסע של כמה וכמה גורמים אירופים ואחרים, שמתייעצים עם ישראל כדי לשמוע מה לנתניהו יהיה לומר על הסדר שאולי יקרה בעוד שבוע בז'נבה.