משנתו המדינית של הרב יוסף תישאר לנצח

הרב עובדיה יוסף ז"ל נחשב לאיש רב פעלים שייזכר בשל תרומתו לעולם ההלכתי. אך לא פחות חשובה, משנתו המדינית שגובתה על ידו באמצעות פסק הלכה שהתיר מסירת שטחים. אמנון אברמוביץ' בטור מיוחד

אתמול (ב'), כשנדם לבו של הרב יוסף, החל שלב הסיכומים. אפשר להתייחס למכלולים שונים באישיותו של הרב. החל במשנתו ההלכתית וכלה בפולקלור המבדח שסיפק בדרשות סוף השבוע לקהלו. אך ההיבט המרתק והחשוב הוא דווקא זה המתייחס לעמדתו המדינית של הראשון לציון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הרב יוסף ז"ל לא חסך בלשונו מגורמים שונים במציאות הפוליטית. את הח"כית לשעבר שולמית אלוני כינה "ארורה" וציין כי יערוך משתה כשתמות, את יוסי שריד כינה "שטן", לשרון איחל ש"הקדוש ברוך הוא ייתן לו מכה, יישן ולא יקום", ואילו את ראש הממשלה נתניהו כינה "עיזה עיוורת".

אלא שחשובה מהופעות הסטנד אפ שלו בתום דרשותיו, היא דווקא משנתו המדינית. במהלך שנות חייו פרסם הרב פסק הלכה שלפיו ניתן למסור שטחים תמורת הסדר מדיני. הוא התייצב מול קהלו ומול רבנים אחרים מהמגזר החרדי בעמדתו החריגה.

הלוויית הרב עובדיה ז"ל, אמש (כיכר השבת)

ולמרות זאת, הרב יוסף ז"ל עמד לכל אורך הדרך בפסק ההלכה שנתן: תחילה בהצטרפות ש"ס לממשלת רבין ובתמיכתו בהסכם אוסלו, דרך מתן גיבוי לנתניהו בהסכם חברון ואפילו לראש הממשלה לשעבר אהוד ברק - בעת הנסיגה מלבנון.

ישנם שיאמרו שהרב שינה את דרכו במהלך חייו, והוא עצמו לא פעל על פי פסק ההלכה שנתן. אך בסופו של דבר פסק ההלכה שנתן בחייו - הוא זה שיחזיק גם לאחר מותו. דומה המקרה לראש הממשלה המנוח בגין שבחייו אמר כי יגור בנאות סיני, אך זכור בשל חתימת הסכם השלום עם המצרים. כך גם מרן: פסק ההלכה, על אף דרכיו, היה להווה שיישמר לנצח.