תמה תקופה בפוליטיקה הישראלית: ש"ס בדרך לפיצול

פטירתו של הרב יוסף מעידה על תום תקופה בפוליטיקה הישראלית - כעת נראה כי אין דבר שיכול להחזיק את ש"ס ביחד לטווח הארוך. הפוליטיקה הישראלית תשתנה, וייתכן שלטובה - את מקומה של ש"ס תתפוס ככל הנראה מפלגה יותר פוליטית ופחות חרדית, שלא מונהגת על ידי רב. הדיבורים על ירושה הם דיבורים בעלמא

היום, לאחר פטירתו של הרב עובדיה יוסף - תמה תקופה. לא רק לש"ס, אלא בפוליטיקה הישראלית בכלל. מה שהיה עד היום לא יהיה יותר. כל הדיבורים על ירושות ויורשים הם דיבורים בעלמא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אין יורש ברמה ההלכתית לרב עובדיה. לו היה כזה, היינו מבחינים בו בשנים האחרונות. לא יהיה יורש לרב עובדיה גם ברמה הפוליטית - ש"ס רשומה על שמו ומתחילת הדרך הוא האיש שהוביל אותה. הוא האדם, שאיש לא יכול היה לכפור בו מעולם וללכת נגד דעתו.

העובדה שהרב יוסף אינו איתנו יותר משנה את הכל - לא תהיה יותר ש"ס בפורמט המוכר, והפוליטיקה הישראלית, במשמעות שאנחנו מכירים אותה לא תהיה עוד, כי לא תהיה כזו מפלגה חרדית גדולה.

הרב עמאר ירצה מפלגה משלו 

ש"ס תתפלג עוד מעט, כי אין מישהו שמדביק אותה יותר. אין מי שמחבר בין אלי ישי ואריה דרעי. גם הרב שלמה עמאר ירצה מפלגה משלו, כי הוא רואה בעיני עצמו יורש, וייתכן כי חלק ממפלגת ש"ס תלך יחד איתו.

בטווח הארוך לא תהיה עוד מפלגה חרדית, אלא מפלגה מתונה יותר. תקום מפלגה כמו שאריה דרעי ראה בעיני רוחו, אך לא העז להקים כל עוד הרב היה בחיים. תמיד דובר על כך שדרעי לא יפעל כל עוד הרב בחיים דבר שמעיד על עוצמת הרב, למרות שגירש את דרעי מעל פניו ולא הסכים להחזירו לראשות ש"ס במשך שנים כה רבות.

המפלגה שתתפוס את מקומה של ש"ס תהיה מפלגה מעורבת והטרוגנית יותר, פחות חרדית-דתית. הפיצול בלתי נמנע, גם אם בטווח הקרוב יסתמן הישג בבחירות המקומיות.

בטווח הקרוב, בבחירות לרשויות, אובדנו של הרב ייתן חיזוק מסויים לאנשי ש"ס, במיוחד בעיירות הפיתוח. בטווח הרחוק יותר - הפיצול בש"ס הוא בלתי נמנע.