ראש אמ"ן בטור מיוחד על שגיאת מלחמת יום כיפור: "הבעיה הייתה בפרשנות"

40 שנים אחרי: ראש אמ"ן אביב כוכבי מתייחס בטור מיוחד לשגיאה של מלחמת יום הכיפורים, ואמר כי "הבעיה לא הייתה במידע, אלא בפרשנות שניתנה לו ובאופן ההיערכות של צה"ל". על אמ"ן כיום אמר "היקף המידע הוא עצום, איכותו גבוהה, והטכנולוגיה והמבצעים שמאפשרים אותו הולכים ומשתכללים. גם אם ההערכה אינה חפה מטעויות"

הניתוח כיו שקול ומעמיק. כוכבי, ארכיון (חדשות 2)

היום, 6 באוקטובר, מלאו 40 שנים בדיוק ליום בו פרצה אחת המלחמות הקשות בתולדות ישראל - מלחמת יום הכיפורים. בטור מיוחד, מתייחס ראש אגף המודיעין בצה"ל, האלוף אביב כוכבי, לשגיאה המודיעינית שאירעה במלחמת יום הכיפורים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בערב יום הכיפורים 1973, נכתבה סקירה מודיעינית שכללה 37 סעיפים המתארים היערכות אינטנסיבית של האויב בכל הגזרות. 'גולת הכותרת' של הסקירה הייתה 'סעיף 40', סעיף שהפך ברבות השנים לשם נרדף לשגיאה מודיעינית חמורה: "הסבירות שהמצרים מתכוונים לחדש מלחמה היא נמוכה."

כוכבי הדגיש כי הביטחון המופרז הוא שהביא לשגיאה זו. "הבעיה לא הייתה במידע, אלא בפרשנות שניתנה לו ובאופן ההיערכות של צה"ל. את הפער העצום בין העובדות לבין הפרשנות, ניתן להסביר מהיבטים רבים, אך הבולט והחשוב מכולם הוא הביטחון המופרז והיעדר הספק ביחס למה מתכוון האויב לעשות, ובאיזה תנאים יעשה זאת. הביטחון נבע בין היתר, משורה של הצלחות קודמות".

"ארגון שנוחל הצלחות ושלצד הגאווה בהישגיו אינו שואל את עצמו האם ניתן היה להשיג את אותו הישג מהר יותר, יעיל יותר, או מדויק יותר, מקרב את עצמו לשיפוע מסוכן ולמסלול הידרדרות. ארגון הנמצא בתחושת שביעות רצון ללא נוכחות קבועה של ספק ומוטרדות, סולל את דרכו לכישלון".

הישגי אמ"ן בשנים האחרונות הם הישגים יוצאי דופן", הוסיף האלוף כוכבי, וציין כי "היקף המידע עצום, איכותו גבוהה, והטכנולוגיה והמבצעים שמאפשרים אותו הולכים ומשתכללים מיום ליום. איכות ההערכה טובה, וגם אם אינה חפה מטעויות, הניתוח שקול ומעמיק".

"אסור שהספק ישתק! אסור שהספק יהווה מפלט לחוסר עמדה ועמימות. 'אשרי האדם מפחד תמיד' נאמר במקורותינו, 'אשרי קמ"ן מוטרד תמיד' נאמר אנחנו", אמר האלוף.