אין עימות בין ארה"ב לישראל על לוחות הזמנים לפצצה

דבריו של נשיא ארה"ב ברק אובמה כי אירן רחוקה לפחות שנה מפצצה, אינם מעידים על עימות באשר ללוח הזמנים לגרעין בין ירושלים לוושינגטון. בעוד בישראל מדברים על הזמן עד שאירן תעשיר אורניום לרמה שתאפשר פצצה, בארה"ב מתכוונים לטווח הזמן עד להשגת הפצצה עצמה

האם המחלוקת המודיעינית על האיום האירני מתחדדת, כשעל הפרק - מתי אירן תהפוך לגרעינית? נשיא ארה"ב אמר היום (ש') כי אירן רחוקה לפחות שנה מפצצה, נתניהו מדבר על לוח זמנים קצר בהרבה ואובמה מודה: ההערכה שלנו הרבה יותר שמרנית מזו של גופי המודיעין בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האם יש עימות משמעותי בין העמדה האמריקנית לישראלית? למעשה, אין עימות. ההבדל בין הגישה האמריקנית לישראלית היא -- כשאובמה מדבר על שנה ויותר הוא מתכוון לזמן בו אירן תוכל להשיג פצצה גרעינית. בישראל מדברים על טווח הזמן להעשרת אורניום לרמה כזו, שבהחלטה זריזה הרפובליקה האסלמית תוכל אחריה לייצר פצצה.

המחלוקת בין המידע המודיעיני האמריקני והמידע המודיעיני הישראלי באשר ללוח הזמנים של האפשרות של האירנים לייצר פצצה - היא איננה חדשה. הפער הזה קיים זמן רב.

אובמה אמר היום בריאיון לסוכנות הידיעות AP כי אילו הוא היה ראש ממשלת ישראל, הוא היה ספקן כמו נתניהו. בשיחה שהיתה בשבוע שעבר שהיתה בינהם בבית הלבן אובמה אמר שהוא ניגש למשא ומתן בעיניים פקוחות, אם יהיה משא ומתן.

הנשיא האמריקני הדגיש גם בריאיון, כי הוא יודיע שנשיאאירן אינו מקבל ההחלטות היחידי , וגם לא המכריע באירן. לדבריו, רק אם יוכיח שאכן טהרן מבקשת לייצר אנרגיה גרעינית לצורכי שלום, רק אז יתחיל משא ומתן מדיני ושיפור במעמדה של אירן בעולם כולו.