מהתקיפה שלא הייתה בסוריה ועד המו"מ עם אירן: מדיניות אובמה מהוססת

לאחר שבממשל האמריקני כבר התריעו על תקיפה אפשרית בסוריה - ואז התחרטו, נראה שגם בעניין המו"מ עם אירן בסוגיית הגרעין, ממשל אובמה לא מאוד החלטי ולא מגובש. גם במקרה הזה צריך היה להיות נחושים והחלטיים ולהציב תנאים ברורים יותר לנשיא האירני רוחאני, שיצא מנצח מעצרת האו"ם

מדיניות הנשיא האמריקני מבולבלת (חדשות 2)

 ההתנהלות של נשיא ארה"ב ברק אובמה כלפי ידידותיה של אמריקה במזרח התיכון מהוססת. הנשיא האמריקני התנהל בהססנות כלפי סוריה עם התקיפה שלא הייתה - והוא עושה זאת גם בעניין האירני, כשהוא נכנס למו"מ עם תנאים שאינם נוקשים מספיק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הנשיא האירני חסן רוחאני הגיע לאו"ם בבקשה שיסירו עליו את הסנקציות כמחזר אחר מדינות המערב - ויוצא כמחוזר, ככזה שבאירופה ובארה"ב רוצים בקרבתו ומחזרים אחריו. נדמה שהנשיא האמריקני ברק אובמה לא מנהל את סוגיית המו"מ עם אירן כפי שצריך, ושבטרם יחל המו"מ עם האירנים - אפשר היה להשיג יותר.

ארה"ב מתנהלת כמדינה לא ממש מגובשת. רק עכשיו היא מגבשת תוואי כלשהו לקראת המו"מ? אפשר היה להציב תנאים יותר ברורים כלפי רוחאני עוד לפני עצרת האו"ם - כדי שלא ייצא ממנה כמנצח. ראש הממשלה נתניהו הוא כמו הילד ההולנדי שתקע את האצבע בסכר - עדיין לא ידוע עד כמה הוא מצליח לעצור את הסחף הפייסני של המערב כלפי אירן. אובמה צריך להחזיק ליד המגעים הדיפלומטיים את הנבוט של תקיפה צבאית יעילה - כפי שדורש ראש הממשלה. רק איום צבאי יעיל ואמין עשוי לתרום למאמץ הדיפלומטי.

התרעה על תקיפה בסוריה התקבלה בישראל - עד שאובמה התחרט

התריע לפני תקיפה - והתחרט. אובמה (רויטרס)
כמו בעניין האירני - כך גם בסוגיה הסורית: לפני כחודש, בערב יום שישי, נשא מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי נאום מאוד מיליטנטי כלפי סוריה - ונדמה היה שארה"ב יוצאת למתקפה על משטר אסד. בישראל אפילו התקבלו טלפונים גם לראש הממשלה וגם לשר הביטחון יעלון - ניתנה התרעה מוקדמת של בין 24 ל-48 שעות לקראת תקיפה בסוריה.

אלא שביום ראשון ה-1 בספטמבר, יצא הנשיא אובמה להסתובב על מדשאות הבית הלבן - שינה את דעתו, והחליט שהוא רוצה להיוועץ בקונגרס בטרם תקיפה תצא לפועל. גם במקרה הזה, השאיר אובמה את התותח במזרח התיכון - ואת התחמושת בידי הקונגרס.