פגישת נתניהו-אובמה: מתקפת חיבוקים לצד מחלוקת

הפגישה בין ראש הממשלה הישראלי לנשיא האמריקני שנערכה בבית הלבן התנהלה באווירה טובה הרבה יותר ממה שחשבו. אלא שמאחורי החיבוק החם של אובמה לנתניהו, מסתתרת גם מחלוקת: השניים מסכימים שאסור שלאירן יהיה נשק גרעיני, אבל חלוקים על הדרך בה יש למנוע את השגתו

ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא מרכב השרד בכניסה לבית הלבן בוושינגטון לקראת הפגישה עם נשיא ארה"ב ברק אובמה עם מסר ברור: אסור לאפשר מצב שבו אירן תשיג נשק גרעיני. בפגישה עצמה הובהר לנתניהו פעם נוספת שארה"ב מסכימה לחלוטין עם עמדתו. הנשיא אובמה הביע את מחויבותה של וושינגטון לפעול על מנת שטהרן לא תחזיק בנשק שכזה.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של אודי סגל

על רקע "מתקפת החיוכים" של אירן, התקבל נתניהו בבית הלבן ב"מתקפת חיבוקים". אובמה ובכירי הממשל בגבעת הקפיטול עטפו אותו בחום, אובמה אף אמר כי הוא שמח לארח את נתניהו יותר מכל מנהיג עולמי אחר.

מתקפת חיבוקים על נתניהו. אודי סגל (חדשות 2)
אלא שלמרות ההסכמות בין וושינגטון לירושלים - כולל האמירה האמריקנית שכל האופציות עדיין על השולחן בנושא אירן, כולל האופציה הצבאית - שזה בדיוק מה שישראל רצתה לשמוע, נתניהו ואובמה לא מסכימים על הדרך.

נתניהו הזהיר שאירן מחויבת להשמיד את ישראל ושיש להדק את הסנקציות עליה במקרה ותמשיך בפיתוח נשק גרעיני בזמן המו"מ עם המעצמות - ואילו אובמה מבקש לנהל מו"מ זהיר עם אירן, עם עיניים פקוחות להתפתחויות ולמעשים - ללא התחייבות כזו או אחרת בנוגע לסנקציות.

ראש הממשלה מעוניין לחזות בתהליך בפועל של פירוק מלא של המתקני להעשרת אורניום באירן - אובמה לא מדבר על כך, אלא על כך שארה"ב מחויבת למנוע מאירן להשיג נשק גרעיני - בכל דרך שתימצא לנכון. מאחורי הקלעים, גורם אמריקני אפילו אומר שהגישה הטקטית הישראלית מעט ילדותית - כמו גם תרגיל חשיפת המרגל האירני אתמול.

גם בנושא הפלסטיני האמריקנים והישראלים מסכימים - אבל גם לא מסכימים: אובמה שיבח את נתניהו על מחויבותו לתהליך, אך אמר שלוח הזמנים להגעה למו"מ אינו בלתי מוגבל.