אובמה שפך מים קרים על יחסי ארה"ב-אירן

נשיא ארה"ב צינן בנאומו את ההתלהבות סביב התחממות היחסים בין ארה"ב לאירן והבהיר כי את היחסים בין המדינות לא ניתן לשנות בין לילה. עיני רבים בעצרת האו"ם נשואות לרגע בו אולי ילחצו המנהיגים ידיים ויש שאומרים שיהיה זה צעד שישנה את מהלך ההיסטוריה. אבל ההיסטוריה לא משתנה כל כך מהר

אובמה שפך מים קרים על הדרמה וההתלהבות סביב הימצאותו בעצרת האו"ם ביחד עם נשיא אירן רוחאני, והתקרבות לכאורה בין שתי המדינות. בנאומו אמר נשיא ארה"ב, כי את היחסים הלא טובים בין ניו יורק לטהרן אי אפשר לשנות בן לילה ולפי שעה גם לא ידוע על פגישה ממשית בין אובמה לרוחאני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הכל מדברים על כך שגם אם רק תהיה לחיצת ידיים בין השניים בארוחת הצהריים שעורך מזכ"ל האו"ם באן קי-מון - יהיה זה צעד שישנה את מהלך ההיסטוריה. אבל ההיסטוריה לא משתנה כל כך מהר. יש הרבה סימני שאלה סביב הרוח החמימה שמייצר רוחאני מזה מספר ימים, במיוחד מאז שהגיע לעצרת. נשיא אירן הנכנס צפוי לשאת דברים בעצרת הכללית של האו"ם בחצות (שעון ישראל).

"אני לא מאמין שההיסטוריה הכואבת מול איראן ניתנת לפתרון בלילה", אמר נשיא ארה"ב בנאומו באו"ם, "אבל אם נפתור את בעיית הגרעין האירנית - זה צעד לכיוון הנכון שיבנה אמון". אובמה שב והזכיר את חלופת המכתבים בינו לבין ההנהגה באירן ואמר כי הבהיר לנשיא היוצא של אירן וזה הנכנס: " אנו מוכנים לדון בתוכנית הגרעין באירן, אך נחושים לא לאפשר גרעין אירני למטרות צבאיות. אנחנו מתעקשים שממשלת אירן תעמוד בהתחייבויותיה תחת האמנה לאי הפצת נשק גרעיני".

נשיא ארה"ב ברך על אמירותיו של הנשיא האירני הנבחר רואחני, כי אין בכוונתו לפתח נשק גרעיני. "אני מקבל בברכה את אמירתו של הנשיא שהוא לא מחפש נשק גרעיני -זו הכרזה בכיוון הנכון", אמר אובמה אבל הבהיר: "כדי שנגיע לעמק השווה , אנו צריכים לראות שמאחורי המילים, יש מעשים".