יש להאריך את כהונת הרמטכ"ל ל-4 שנים

היום החליט שר הביטחון יעלון להאריך את כהונתו של הרמטכ"ל בשנה נוספת. על פי החוק, כהונת הרמטכ"ל נמשכת כ-3 שנים, עם אפשרות להארכה על ידי שר הביטחון או הממשלה. לאורך השנים נותרה שאלת אורך קדנציית הרמטכ"ל בעינה, אך כשמדובר בתפקיד כה רגיש וחשוב - זוהי התנהלות שאינה ראויה

אין נסיבות מיוחדות בהארכת כהונתו של הרמטכ"ל בני גנץ כפי שמחייבים הכללים. זה לא מפתיע שכהונתו הוארכה, כצפוי, בשנה נוספת. כבר חודשים ארוכים ישנה הבנה, גם אם לא הכרזה, בין הרמטכ"ל לשר הביטחון יעלון שאכן תהיה שנה רביעית לגנץ. נדמה שהגיע הזמן להפסיק עם המשחק הזה. היה ברור ששר הביטחון יאריך את כהונתו של גנץ. הרי הוא צרוב צריבה לא פשוטה מהעובדה שבזמן שכיהן כרמטכ"ל לא האריכו את כהונתו לשנה רביעית. יש לציין כי לא היה ספק שזה מה שיעשה גם בהקשר לתפקודו הטוב של גנץ.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של רוני דניאל

ההתנהלות הזו במערכת הביטחון עקומה ממש. יש להזכיר כי כשגבי אשכנזי נכנס לתפקידו, נקבע כי כהונתו תימשך ארבע שנים. בשל החיכוכים והיריבויות והיחסים הטעונים בינו לבין שר הביטחון דאז, אהוד ברק, הוחלט לבסוף כי כהונת הרמטכ"ל תימשך שלוש שנים בלבד, עם אפשרות להארכה על פי שיקול שר הביטחון או הממשלה. הדבר הזה לא רציני ויש לקבוע שכהונת הרמטכ"ל תהיה בת ארבע שנים.

בעוד שנה מהיום, כשיתחילו לדבר על המועמדים הבאים לתפקיד הרמטכ"ל, יעלו שמותיהם של גדי אייזנקוט שהיום מכהן כסגן הרמטכ"ל וגם שמו של יאיר נווה, מי שהיה סגן הרמטכ"ל וזכה להרבה מאוד הערכה על תפקודו, וכיום נמצא בלימודים וממתין להחלטה בעניינו.

שאלת אורך הכהונה בלתי ראויה

ההחלטה מי יהיה הרמטכ"ל הבא לא תהיה בעוד שנה אלא בעוד שבעה או שמונה חודשים, אך יש לציין כי בתפקידים הבכירים במערכת הביטחון, כמו ראש המוסד או ראש השב"כ, כהונתם נמשכת חמש שנים ויותר. כל המצב הזה, בו ישנו ספק אם כהונת הרמטכ"ל תימשך שלוש או ארבע שנים על פי רצונו של שר הביטחון זה משהו שאינו ראוי.

רוני דניאל (חדשות 2)

צריך לקבוע שהרמטכ"ל יכהן ארבע שנים, ובהינתן מצב קיצוני, ניתן יהיה להאריך במספר חודשים ככל שיידרש ולהפסיק את המצב הזה, בו שאלת כהונת הרמטכ"ל, שמפקד על גוף כל כך גדול, עם תהליכים כל כך ארוכים, תישאר תלויה באוויר.