פרשנות: קודם תקיפה, אחר כך פשרה

האם הפשרה הרוסית במסגרתה יועבר הנשק הכימי בסוריה לפיקוח בינלאומי תטיב עם ישראל? רוני דניאל סבור שההצעה שכזו תהיה יעילה רק בתנאי שתבוא לאחר תקיפה אמריקנית ממשית. עד אז - היא בגדר הצגה בלבד

ההצעה הרוסית - הצגה למתנגדים לתקיפה, רונ (חדשות 2)

במצב שבו לחץ אמריקני ישפר את ההצעה הרוסית, ובמקום להטיל פיקוח בלבד ניתן יהיה להגיע להשמדה או הוצאת הנשק הכימי מסוריה, מה שלא נראה לי שיתקיים, זו תהיה בשורה טובה לישראל. אלא שההצעה של פוטין נוגעת לפיקוח בלבד. ואני - אינני מאמין בפיקוחים שכאלה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סוריה היא מדינה גדולה. היא מנוסה בהסתרות ובהונאות, וגם בעניין הפיקוח שיוטל על הנשק הכימי שברשותה היא מן הסתם תצליח. אפשר שבתקופה הקרובה אסד יחדל לעשות שימוש בנשק להשמדה המונית, אבל לאורך זמן - סוריה תמשיך לאחוז בנשק כימי בכמות גדולה ומאיימת.

ייתכן ואובמה, שאיננו רוצה במתקפה, יאחז בהצעה הרוסית הזו, כך גם מדינות אחרות. אך מבחינתה של ישראל לא נראה לי שבהצעה הרוסית וביישומה קיים שינוי ביחס לעניין הבסיסי - נשק להשמדה המונית בסוריה.

"הצגה לטובת מתנגדי התקיפה", ארכיון (רויטרס)

אינני סבור שההצעה הרוסית היא משהו שאכן יתממש. מדובר בטריק או בתעלול ולא במהות עניינית. אסד לא יתפרק מנשקו ולא יוותר על המפעל שהוא ואביו מטפחים במשך שנים. זו לא יותר מהצגה טובה לאוזני אלו שמתנגדים לתקיפה, כך שיש להתייחס לכך כאל עוד תרגיל, ומה שהיה - הוא שיהיה בהקשר לנשק להשמדה המונית.

למהלך שכזה היה סיכוי להתממש רק לאחר תקיפה אמריקנית משמעותית בשטח סוריה, ולא לאחר ניסיונות להימנע ממנה.