סיפורו של הסנאטור הנאבק בראש המתנגדים לתקיפה

המסרים שלו לא שיקפו עד כה את דעתם של רוב האמריקנים, אבל נראה שכיום הסנאטור הרפובליקני ראנד פול ניצב בראש המחנה של הרוב המתנגד לתקיפה בסוריה. הוא מאמין שארה"ב יצאה ליותר מדי הרפתקאות מעבר לים, לא היה רוצה לשלוח את בנו לקרב הזה, וקולו הפך זה מכבר לקולה של האופוזיציה

סנאטור ראנד פול (רויטרס)

בעוד אמריקה מתקדמת באיטיות לקראת פעולה צבאית בסוריה, קולו יוצא הדופן של רפובליקני אחד שלא תומך בתקיפה, הפך לקולה של האופוזיציה. "אני מצביע כאילו זהו בני או בנך שיוצא לקרב", אמר הסנאטור ראנד פול מקנטאקי. "אני לא יכול לשלוח אותם למלחמה כדי לגנוב זמן, בלי מטרות או או אפשרות קלושה לנצחון".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הסנאטור פול המתולתל, הוא בשנות ה-50 לחייו אבל נראה עדיין כמו נער. פול הצהיר כבר יותר מפעם אחת על כוונותיו לרוץ לנשיאות ארה"ב ב-2011, וגייס כספים למען הקמפיין. עם זאת, בשלב זה הוא לא נראה כמו מתמודד מרכזי. בימים שבהם אמריקה מתווכחת בנוגע למבצע בסוריה, הוא ניצב במרכז הבמה כמתנגד הבולט ביותר לפעולה. הוושינגטון פוסט כתב שזהו "הרגע החשוב ביותר בקריירה הפוליטית הקצרה של ראנד פול".

הרוב מתנגדים לתקיפה, אובמה, ארכיון (AP)

ברק אובמה התחיל להכין את דעת הקהל האמריקנית לפעולה צבאית בסוריה, מיד אחרי שהבין כי המדינה עשתה שימוש בנשק כימי נגד אזרחים ב-21 באוגוסט. אחר כך הוא הדהים את אמריקה והעולם כשאמר, שהוא רוצה לקבל את אישור הקונגרס לפני שיוציא מתקפה כזו לפועל.

בעת החדשה, לא היה אף נשיא שביקש את אישורו של הקונגרס לפעולה צבאית ונתקל בסירוב. לאובמה יש כמה רפובליקנים שתומכים בו, חלקם שוכנעו, חלקם מאמינים שבעת משבר צריך לגלות אחדות.

למרות זאת, דעת הקהל האמריקנית לא תומכת בפעולה. על פי סקר של רשת ABC והוושינגטון פוסט, 59% מהאמריקנים מתנגדים לתכנית הנשיא, ורק 36% תומכים בה.

הסנאטור פול הוא ליברטני, המאמין כי על החירות אישית צריך להגן ממשל קטן ככל שניתן, המחזיק בסמכויות מצומצמות - כמו ההגנה על החוק והסדר. הוא מתנגד להתערבות ומאמין שארצות הברית כבר יצאה ליותר מדי הרפתקאות מעבר לים.

הדעות שלו בדרך כלל, לא משקפות את דעתם של אמריקנים רבים, אבל היום הוא מייצג את דעתו של הרוב בנוגע לסוריה, הרוב שמתנגד לעמדותיו של הנשיא ולרוב המפלגה הרפובליקנית.

לא נפל רחוק מהעץ

המסר של פול מוכר לאמריקה. הוא ירש אותו, כמו את האמביציה הפוליטית, מאביו שכיהן במשך שני עשורים בבית הנבחרים וניסה להתמודד לנשיאות ארצות הברית שלוש פעמים. אביו היה ליברטני נחוש שקרא לארצות הברית להפסיק את המעורבות הבינלאומית, ולסגור את בסיסיה באירופה ובאסיה אחרי עשורים ארוכים של נוכחות צבאית אמריקנית בכל העולם.

הסנאטור פול קרוב עכשיו למרכז המפלגה הרפובליקנית. המפלגה נעה לכיוונו אחרי הקמתה של תנועת "מסיבת התה", הקוראת להפחתת נטל מיסים ולמזעור היקפי הממשל. פול הצטרף לחבורה הזו והפך לקולה המרכזי. הוא לא יצליח לשמור את הטילים של ארה"ב בתרמיליהם או לשנות את המדינות של ארה"ב במזרח התיכון, אבל כרגע, במפתיע, ראנד פול ודעותיו הפכו חשובים יותר מאי פעם.