הצ'אנס של אובמה: תקיפה בסוריה יכולה להפוך כישלון מנהיגותי ליתרון אזורי

בתחילה נמנע הנשיא האמריקני מלהציב קו אדום למשטר הסורי, ולאחר שקבע אותו התחמק מלעמוד בו. כעת, כשהוא עומד בפני תקיפה בסוריה, לאובמה יש את האפשרות להציל את הרושם ההססני והמתקפל, ולשדר מסר תקיף לשאר הקיצוניים באזור

הכישלון המנהיגותי והמוסרי של הנשיא אובמה מתחיל דווקא בצעד ממנו הוא ניסה להימנע ולהתחמק בכל דרך - הצבת קו אדום למשטר הסורי.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של אודי סגל

מנהיג צריך שיהיה לו מרחב תמרון וחופש פעולה, וקו אדום הוא קודם כל קו אדום לעצמך - זה מה שהסביר הנשיא האמריקני לראש הממשלה נתניהו כשזה דרש ממנו להציב קו אדום לאירנים, במהלך ביקור אובמה בישראל.

באותו ביקור ממש, על רקע דיווחים על שימוש ראשוני בחומרים כימיים, שאלנו את אובמה האם הוא מתכוון לעמוד בקו האדום שקבע - שימוש בנשק להשמדה המונית על ידי אסד. אובמה התחייב ואז התחמק, כמו אישה הבורחת מבשורה. הוא משך ומרח, בדק וחקר, ובסופו של דבר לא הגיב.

אודי סגל (חדשות 2)

אם יש משהו גרוע בהרבה מהצבת קו אדום הוא לא לעמוד בו. המסר לאזור היה אז ברור - אמריקה עייפה, נרפית ונסוגה. בזמן הזה הרוסים הרימו ראש, האירניים האיצו את העשרת האורניום ואסד הבין שהוא יכול להמשיך. אם אובמה היה מגיב אז בקטן הוא לא היה נדרש להגיב היום בגדול.

אבל כל כישלון וכל משבר הוא גם הזדמנות. אנחנו לא עומדים בפני תקיפה, אלא בפני מהלך אפשרי - אם למרות שהוא נאלץ לפעול בניגוד לרצונו אובמה יפעל בעוצמה, נחישות ושכל - הדבר יכול להיות איתות משמעותי לטהרן, לחיזבאללה, לחמאס ולשאר הקיצוניים באזור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

הערכה: פעולה בסוריה תוך 48 שעות

בדרך לתקיפה: "ההיסטוריה תבחן אותנו"

האו"ם: ייקח זמן לנתח את הראיות

"אחיו של אסד הורה על התקיפה"

"ארה"ב מוכנה לתקוף לבד"

בריטניה: לתקוף רק בהסכמה רחבה

חמנאי מזהיר את ארה"ב : "תקיפה בסוריה תמיט אסון על האזור"

בכיר בצבא סוריה: 'אם דמשק תיפגע - תל אביב תיפגע"

נתניהו על סוריה: "אם נזהה ניסיון לפגוע בנו, נגיב בעוצמה"

שר ההגנה האמריקני הייגל: "ערוכים לתקיפה מיידית בסוריה"