אובמה עוד עשוי לחפש דרך לרדת מהעץ

ההסכמה בימים הראשונים למתקפה נבעה מתחושות הבטן של המנהיגים אחרי התמונות הקשות מסוריה. אך בימים האחרונים השפה התמתנה, ונראה כי כל הצדדים מנסים למשוך את הזמן ולנסח פעולה יותר מושכלת. לאובמה כבר יש פרס נובל, מה שחסר לו זה רק לצאת למלחמה

קואליציה בינלאומית למתקפה בסוריה עדיין לא התגבשה באופן מקובל - כלומר הייתה איזושהי סוג של הסכמה על הצורך להגיב, הסכמה שבימים הראשונים מקורה היה בעיקר בתחושות בטן: המנהיגים ראו את התמונות ואמרו "אי אפשר לשתוק על הדבר הזה, חייבים לפעול".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

אך ככל שחלפו השעות ונקפו הימים, המוח התחיל לעבוד ולהיכנס לתמונה, ומתברר שמתקפה בסוריה היא דבר מורכב יותר, שהתוצאות שלו לא מובנות והמטרות שלו לא בדיוק ברורות ומנוסחות. מכיוון שכך, כל הצדדים מנסים עכשיו למשוך את הזמן, לעכל את הדברים ולהחליט על פעולה שתהיה הרבה יותר מושכלת ופחות רגשית.

אני מתרשם שגם בארצות הברית יש איזושהי הליכה צעד אחד לאחור - השפה היא פחות מתלהמת. הניו יורק טיימס מפרסם הבוקר שההוכחות שאנחנו צפויים לקבל במהלך היום, כנראה, על מעורבות אסד במתקפה, לא מאוד נחרצות - אין ממש "אקדח מעשן", אומרים מקורות בבית הלבן לאנשי הניו יורק טיימס.

נראה לי שהמתקפה כרגע מתרחקת מעט ממה שניתן היה להעריך, לפחות כאן בישראל, בימים האחרונים. אנו יודעים למי ניתנה הנבואה, ולוחות הזמנים של הצבא האמריקני לא מונחים לפניי כרגע, אך מנסיון של סיקור ומעקב אחר פעולות אמריקניות שונות במקומות שונים בעולם בעשורים החולפים, האמריקנים פועלים לאט יותר מהישראלים ושולפים הרבה יותר לאט, וגם רצים לספר לחבר'ה מעט יותר ממה שאנחנו נוטים לעשות.

ייתכן שתהיה מתקפה יותר שקולה (AP, רויטרס)

אני לא שותף להערכות שהמתקפה תהיה מיידית, לפי לוחות זמנים כאלה ואחרים - אלו היו הערכות מקומיות כאן אצלנו. בארה"ב דובר על זה הרבה פחות, ובדיווחים התקשורתיים באירופה יש פחות התלהמות ופחות נטייה לצאת לקרב ממה שאנחנו שומעים כאן.

האמירות הנחרצות של אובמה נאמרו לפני תקופה ארוכה - הוא שרטט אז קו אדום מאוד ברור, ולאט לאט הקו האדום שלו - כמו קווים אדומים של מנהיגים אחרים - הפך להיות עבה יותר. אובמה הרי את פרס הנובל שלו כבר קיבל, אז עכשיו לא נותר לו אלא לצאת למלחמה. אם אסד אולי ישחרר לו איזושהי אפשרות למעורבות יתרה - אולי להחיות מחדש את השיחות בז'נבה - זו אולי יכולה להיות דרך לרדת מהעץ.

גם הציבור האמריקני מאוד לא בעד מתקפה כזו - יש גם ביקורת על כך שכמו במקרה הלובי, הממשל יוצא למלחמה מבלי לבקש את אישור הקונגרס קודם לכן. אז יייתכן שאובמה יחליט בכל זאת לבקש את אישור הקונגרס - זה תהליך שייקח לו עוד זמן. אולי לא יהיה לו רוב בקונגרס. יש מיני סולמות וחבלים כדי לרדת מהעץ, אני מניח שמישהו ישתמש בהם בסופו של דבר.