הירי לצפון - בשל עימות בין אנשי נסראללה לג'יהאד האסלאמי?

בצה"ל עדיין מנסים להבין מדוע הארגון הפלסטיני שפועל בלבנון שיגר רקטות אתמול לעבר ישראל. ניר דבורי על השחקנים החדשים במזרח התיכון, המצב המורכב בעולם האסלאם המודרני, והדאגה בישראל ממלחמת האזרחים ששוקעת ללבנו. וגם: האם הירי קשור למאבק פנימי בחיזבאללה?

נזקים מפגיעת רקטה בצפון, אתמול (רויטרס)

לאן זה הולך? האמת שגם בישראל אף אחד לא באמת יודע - כבר לפחות שנתיים אף אחד לא מוכן להתחייב או להתנבא לאן מתגלגל המזרח התיכון. פתום יש כאן שחקנים חדשים - רוסיה וסין. פתאום עימותים מתפתחים בין רגע מבלי שניתן לצפות אותם. ובתוך המצב המסובך הזה צריכה ישראל לנווט - אוניה בודדה במים סוערים.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ניר דבורי

מאחורי הירי אתמול עומד ארגון פלסטיני הפועל בהשראת הג'יהאד העולמי. למה הם ירו? את זה מנסים להבין גם בצה"ל. האם זה קשור לאירועים הכימיים בסוריה? לא בטוח. האם זה קשור לעימות פנימי בין ארגוני אופוזיציה לחיזבאללה לבין אנשיו של נסראללה הפועלים נגד האינטרסים של לוחמי הג'יהאד העולמי בסוריה? זה כבר נראה הגיוני הרבה יותר.

המצב מורכב: המתח הסוני-שיעי מהווה גורם מעצב דומיננטי בעולם האסלאם, החל מהמאבק על ירושת הנביא מחמד במאה ה-7 וכלה בעימות המתנהל כיום בין סעודיה הסונית לאיראן השיעית על ההגמוניה במפרץ הפרסי, בפרט, ובעולם האסלאם. זה נוגע מאוד אלינו כאשר זה נוחת במזרח התיכון. השיעה זה אירן וחיזבאללה, הסונה הם האחים המוסלמים, הסלפים ואל קעידה. מבולבלים? לא רק אתם. לפעמים האינטרסים חוברים נגד ישראל, לפעמים כעימות ביניהם מופנית האש לישראל אבל תמיד תהיה ישראל יעד - גם אם רחוק.

בסיס הארגון הפלסטיני בלבנון, היום (AP)

אירן מנצלת מיעוטים שיעיים במדינות ערב לא רק כדי להשיג בהן דריסת רגל אלא גם כדי לקעקע באמצעותם את המשטרים הקיימים. המנהיגים הערבים חוששים מכך מאוד, מכוחה הגובר של אירן ומניסיונות החתרנות שלה, זהו פחד שאולי אפילו מאפיל על תיעובו של העולם הערבי מישראל וזה יכול לפתוח לישראל פתח נדיר וייחודי לשיתוף פעולה מוגבל נגד האויב המשותף.

ישראל ביקשה לאותת למקבלי ההחלטות

לבנון בגלל זה שוקעת לתוך מלחמת אזרחים וזה כבר צריך להדאיג מאוד את ישראל. לאורך גבולותיה של ישראל - מסיני ועד סוריה ולבנון - מתגבשות קבוצות קיצוניות של אנשי ג'יהאד עולמי בעלות אידיאולוגיה ברורה - היעד המשני הוא השתלטות באמצעות הפלת המשטרים הקיימים במצרים סוריה לבנון וירדן כדי שיהיה ניתן להתמקד במשימה המרכזית: השמדת ישראל. תראו מה קורה במצרים וסוריה (אזור רמת הגולן הסורית הפך כבר לקן המגע בין השיעה לסונה), ועכשיו גולש ללבנון רק ירדן עוד מחוץ למשחק בעיקר בגלל סיוע ביטחוני מודיעיני של המערב ששומר על יציבות.

בשביל מהלך רחב כל כך צריך לצבור כוח רב. הג'יהאד העולמי עדיין לא נמצא במקום הזה ולכן לא ממהר לתקוף את ישראל, אבל אם אפשר להטריד אותה - אז למה לא. וזה בדיוק מה שקורה - הירי לאילת בשבוע שעבר והירי מלבנון אתמול.

ניר דבורי (חדשות 2)

התגובה הישראלית לפנות בוקר באה לאותת לממשלה בלבנון. הדי הפיצוצים של תקיפת חיל האוויר נשמעו היטב ביירות (התקיפה הייתה על מחנה אימונים של החזית העממית בעיירה נועיימה, 7 ק"מ מדרום לביירות). מבחינת ישראל האחראית לביצוע הירי היא ממשלת לבנון. שר הביטחון גם הזהיר את הארגונים בלבנון שכל פרובוקציה מצדם לא תעבור לסדר היום.

זו המציאות בה צריכה עכשיו ישראל, על כל סוכנויות הביטחון והמודיעין שלה, לפעול - לשבש לסכל או להגן - במאמץ לשמור על חיי האזרחים הישראלים. וכמו שאמר מישהו בכיר במערכת הביטחונית בשיחות סגורות - המשימה שלנו היא למנוע עכשיו את ההתבססות הג'יהאדיסטית הזו מסביבנו, עלינו לעשות הכל שהם לא יצליחו בכך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק