המו"מ המדיני נפתח באווירת חמיצות

לכל צד הייתה סיבה מוצדקת להגיע למשא ומתן המדיני בפנים חמוצות, אולם עדיין נדמה שישנה בניית אמון בין הנציגים הישראלים לנציגים הפלסטינים. אבל מה יעיד על פריצת דרך בשיחות השלום? רק אם נתניהו ישנה את דפוס ההתנהגות שלו, ויפסיק לפצות את מפלגת הבית היהודי על כל ויתור שלו מול הפלסטינים. טור דעה

לא הרבה ידוע על הפגישה הראשונה שנערכה הערב (ד') בירושלים במסגרת המשא ומתן הישיר בין ישראל לפלסטינים. הדבר היחיד אולי שאנחנו יודעים הוא שהשתתפו בה רק הישראלים והפלסטינים. כלומר, בשלב הזה האמריקנים מחוץ לחדר המשא ומתן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

למרות חצאי החיוכים שראינו בתמונות מתחילת הפגישה הערב, השיחות מתנהלות באווירת חמיצות מופגנת בשני הצדדים. מהצד הישראלי בגלל שחרור האסירים הביטחוניים, ומצד הפלסטינים בגלל הפרסום על הבנייה הישראלית בשטחים.

אבל אם בכל זאת ישנו משהו חיובי בפתיחת השיחות, זו ההצלחה של הישראלים והפלסטינים לקיים את הפגישה הראשונה שלהם מתחת לרדאר של העיתונאים. ההצלחה הזו מעידה על בניית אמון בין שני הצדדים, ואולי גם על הכוונה שלהם ללכת באופן ענייני למשא ומתן.

רינה מצליח (חדשות 2)
אם ננסה להביט קצת קדימה על המשך השיחות שרק התחילו היום באופן רשמי, צריך לומר שכל עוד יימשך דפוס ההתנהגות הקיים של ראש הממשלה נתניהו, שלפיו כל ויתור מול הפלסטינים יבוא ביחד עם פיצוי לשותפה הקואליציונית שלו, "הבית היהודי", שום פריצת דרך לא תתרחש בתהליך המדיני הזה.

אבל אם נגיע לשלב שבו נתניהו יקבל החלטה וישנה את דפוס ההתנהגות הזה, יעבור למסלול אחר, ויחליף את השותפה הקואליציונית הזו בשותפה אחרת, כמו מפלגת "העבודה", נדע שישנה פריצת דרך במשא ומתן עם הפלסטינים וכי יש אולי סיכוי להגיע להישג כלשהו.