המו"מ המדיני: כמו בין שני קיפודים

היום יתחדשו שיחות המשא ומתן המדיני בירושלים, בצל שחרור האסירים הפלסטינים אמש. רינה מצליח על המו"מ שמתקיים "מתחת לרדאר", הלחץ של קרי והנושאים שצפויים לעמוד במרכז הדיונים. וגם: מדוע נתניהו החליט לשלם את המחיר?

גם הצד הישראלי וגם הפלסטיני מתנהלים בצורה זהירה. על פי הערכות, בשיחות היום ידונו בכל הנושאים המשמעותיים ולא רק הטכניים, ובימים הקרובים כבר יקומו ועדות לנושאים המסוימים שהועלו.

הצטרפו לדף הפייסבוק של רינה מצליח

מדובר במשא ומתן שיתנהל כמו בין שני קיפודים - תוך התקדמות איטית. מפות לא יונחו בפגישה השנייה על השולחן, אבל לפי הצהרות הצדדים הכל 'יונח על השולחן': גבולות, זכות השיבה וצרכי ביטחון.

שיטת ניהול המשא ומתן הזה לא הצליחה בעבר, במיוחד כשהשיחות מתקיימות תחת עננת הבנייה בהתנחלויות ושחרור האסירים. לכן החליטו לקיים את המו"מ הרחק מהמצלמות. מדובר בבקשה פלסטינית דווקא: הם אלו שהציעו שלא יהיו מצלמות ורצו לערוך את הפגישות "מתחת לרדאר".

מו"מ מתחת לרדאר. נתניהו, אובמה ואבו מאזן (AP)

גם ראש הממשלה נתניהו מבין שהגענו לנקודה ביחסינו עם העולם וביחסינו עם האמריקנים, שאנחנו צריכים להיכנס למשא ומתן הזה - וצריכים לשלם על זה מחיר. לולא הלחץ נתניהו לא היה הולך על זה ולא ולא היה משחרר אסירים. במקביל מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי מנסה לתת תחושת דחיפות למשא ומתן הזה, כמו משא ומתן שנערך ברגע האחרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק