יוזמת חוק המלט: לטובת העובדים - או לטובת המונופול?

ח"כ חיים כץ יצא ביוזמה חדשה - לאפשר לסבלים לסחוב שקי מלט במשקל מופחת. אלא שלא בטוח שהיוזמה חפה משיקולים אחרים: אם תצא לפועל, מונופול המלט "נשר" ימשיך לשלוט בשוק - ולא ניתן יהיה לפתוח אותו לתחרות וייבוא

העובדים יסחבו פחות, אנחנו נשלם יותר? ח"כ חיים כץ, שידוע כפעיל במיוחד למען זכויות העובדים בישראל, העלה השבוע יוזמת חוק למען כל אותם סבלים שעובדים קשה - וסוחבים על גבם שקי מלט כבדים שמגיעים עד למשקל של 50 ק"ג. אלא שלא בטוח שהיוזמה היפה הזו חפה מאינטרסים - והציבור ככל הנראה רק יפסיד ממנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

על פי הצעת החוק החדשה, במקום שהסבל הממוצע יסחב על גבו 50 ק"ג של שק מלט כבד - הכמות תופחת ל-25 ק"ג ולא יותר.יועצו של שר הכלכלה נפתלי בנט שמע על היוזמה, ומיהר להרים טלפון לחברה היחידה בארץ שמייצאת מלט - "נשר", שם אמרו לו: "אנחנו בדיוק עובדים על קו ייצור של 25 ק"ג לשק".

לכאורה - הכל טוב ויפה. אלא שאותו פיתוח עליו עובדים במפעל "נשר" מתרחש בדיוק בתקופה בה מדברים על רפורמה גם בשוק המלט - כזו שתאפשר ייבוא, קיום תחרות ואת הורדת מחירי המלט בישראל. ל"נשר" יש אינטרס ברור לעבוד על קו ייצור של 25 ק"ג בלבד - זאת מכיוון ששקי המלט המיוצרים בחו"ל הם רק של 50 ק"ג ומעלה.

אם יועבר בארץ חוק שיגביל את השקים למשקל של 25 ק"ג - לא יהיה טעם לייבא את השקים מחו"ל, כיוון שהם יהיו במשקל של 50 ק"ג. בכך, תימנע התחרות ו"נשר" תשמר את מעמדה כמונופול בתחום המלט בישראל. אז האם היוזמה של ח"כ כץ נועדה אך ורק לטובת הסבלים שנושאים על גבם את המשקל הרב - או שמא נועדה לשרת את טובת עובדי "נשר"?

ח"כ חיים כץ בתגובה: "הצעת החוק הועלתה למען העובדים שכורעים תחת משקלם הכבד של שקי המלט והגיעה מן השטח. מפעל 'נשר' אינו קשור להצעת החוק ואף הביע את התנגדותו להצעת החוק".