הצדדים מרוצים - הקשיים בדרך

שליח חדשות 2 לוושינגטון, אהרן ברנע, על התחושות בקרב המשלחת הישראלית והפלסטינית לאחר סבב השיחות הראשון. מי אופטימי יותר ומי פחות? מה היה בפגישה עם הנשיא אובמה? ומה צפוי בהמשך?

האופטימיות תתפוגג? לבני ועריקאת, היום (AP)

לאחר ההצהרה המשותפת של קרי, לבני ועריקאת בבניין מחלקת המדינה, מיהרו השלושה למה שהיה רגע השיא של סבב השיחות הראשון בין ישראל לפלסטינים בוושינגטון אחרי נתק של שלוש שנים: פגישה עם הנשיא אובמה וצמרת הממשל האמריקנית בבית הלבן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בפגישה עם הנשיא נכחו גם סגן הנשיא ג'ו ביידן, ראש המועצה לביטחון לאומי סוזן רייס ויועצים בכירים נוספים - ככל הנראה כדי להבהיר את רצינות כוונותיו של אובמה וכדי שכל צמרת הממשל תהיה עדה לתהליך המתחדש. אובמה אמר בפגישה כי הוא מודע לכך שהצעדים הבאים יהיו קשים ומורכבים, אבל הביע סיפוק מכך שהצדדים שבו לשולחן המשא ומתן והחליטו לעשות זאת באומץ רב.

על הצדדים לצפות ללחץ אמריקני (חדשות 2)
בקרב הנציגים לשיחות ישנה אופטימיות גדולה יותר ממה שהיה שלשום, עת הגיעו לוושינגטון. המשלחת הישראלית ולבני בראשה שבעי רצון בגלל עצם חידוש המשא ומתן - מה שמועיל לישראל בזירה הבינלאומית. הפלסטינים פחות שבעי רצון. הם יותר מרוצים משחרור האסירים הצפוי לאורך התהליך.

הדיון הבא של המשא ומתן ייערך בשבוע השני של אוגוסט - בעמאן, ירושלים או בשטח הרשות הפלסטינית. החל מאז ובחודשים הבאים צריך לצפות ללחץ אמריקני כבד על שני הצדדים. בדיוני המשא ומתן ידברו על כל הנושאי הקשורים במהות של הסדר הקבע. הכל על השולחן - במטרה להגיע להסכם.