פרשנות: דרוש נגיד אפור ומשעמם

טוב עשה פרנקל שהחליט להסיר את מועמדתו לנגיד בנק ישראל. החלטתו שחררה את נתניהו ולפיד ממינוי שהסתבך. טוב גם שנעשה חשבון נפש כעיתונות וכחברה. הכותרות הצעקניות סביב פרשת הונג קונג היו חסרות פרופורציה. עכשיו רה"מ ולפיד צריכים להפסיק לחפש ג'וקרים. קרן מרציאנו בטור פרשנות

(חדשות 2)

כמה מבוכה גרמה פרשת פרנקל, וכמה אי נוחות גורמת הפרישה שלו. נתחיל מהסוף: טוב עשה פרופ' פרנקל שהחליט להסיר את מועמדותו לנגידות בנק ישראל. הוא חילץ את עצמו מהמשך התהליך המביך של בירור העובדות בועדת טירקל ושיחרר את נתניהו ולפיד ממינוי שהסתבך ואיבד את הלגיטימיות הציבורית שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הגרסה שלו לאותו אירוע תמוה בדיוטי פרי בהונג קונג, לפני שבע שנים, לא היתה שלמה ובסביבתו של היועץ המשפטי לממשלה חשבו שקיימות בה סתירות. גם אם ועדת טירקל היתה מאשרת בסופו של דבר את המינוי זה לא היה עוזר- הכתם דבק בפרנקל.

פרנקל גם לא השכיל להבין את האווירה התקשורתית שהשתנתה מאוד, מאז פרש מהקדנציה השנייה שלו בבנק ישראל ב- 2001. הוא היה צריך להתייצב באומץ מול המצלמות והמיקרופונים, מיד לאחר פרסום תקרית הדיוטי פרי בעיתון "הארץ" ולמסור גרסה מסודרת שהיתה מסירה את העננה מעל ראשו ואולי מפסיקה את מחול השדים סביבו.

מצד שני זה גם זמן לחשבון נפש - לעיתונות וגם לנו כחברה. מאז שפורסמה כוונתו של נתניהו למנות את פרנקל הוא זכה למטח ביקורת כבד ואגרסיבי במיוחד. מה לא נאמר עליו: שהוא מושחת בגלל דוח המבקר בעיניינו, שהוא אשם בקריסת AIG, ושבתקרית בהונג קונג הוא התנהג כאחרון הכייסים.

עוצמת הפרסומים, הכותרות הצעקניות, והנימה הפופוליסטית שנתלוותה אליהם היו חסרי פרופורציה לעובדות עצמן. אפשר להתווכח אם היה צריך למנות את אותו אדם לקדנציה שלישית או לרענן את המערכת עם מינוי צעיר יותר. אבל אי אפשר לקחת לפרנקל את ההישגים שלו: שתי הקדנציות שלו בבנק ישראל היו טובות וגרמו לשינויים חיוביים במשק, הוא כלכלן מנוסה שצריך להיות לצידו של שר אוצר חסר ניסיון ויש עוד עובדה שאיתה קשה להתווכח- אי אפשר למצוא היום כלכלן ישראלי עם מעמד ויוקרה בינלאומיים כמו שלו.

על לפיד ונתניהו להפסיק לחפש ג'וקרים

ואותו כלכלן מסולק מהעיר- גם לא ממונה לתפקיד וגם דבק בו כתם של כייס. "העלו אותי על המוקד ", אמר אמש פרנקל בראיון במהדורה המרכזית - ובעניין הזה הוא צודק. שוב גורש בבושת פנים אדם ראוי שהודה שהוא מצטער שבכלל נכנס להרפתקה הזו.

והסאגה לא נגמרת- עכשיו נתניהו ולפיד צריכים למנות נגיד חדש. הם צריכים לעשות את זה בהקדם כדי למנוע טלטלות נוספות בבנק ישראל ובצמרת הכלכלית. הם בעיקר צריכים לעשות את זה בצניעות. להפסיק לחפש ג'וקרים ומינויים מפתיעים .

יש בארץ כלכלנים מקצועיים גם אם אין להם את היוקרה הבינלאומית שלה זוכים יעקב פרנקל וסטנלי פישר. כן, הפעם אנחנו רוצים נגיד אפור ומשעמם שיעשה את עבודתו בצניעות. היו לנו מספיק זיקוקים.