הרבנות הראשית – היום שאחרי

הקרב הפוליטי האמיתי מאחורי הקלעים, ה"אלמוניות" של הרב הנבחר וסופר רב-המכר יצחק יוסף בעיני התקשורת החילונית, והיעדים שהציב הרב קוק עוד לפני 90 שנה - ורלוונטיים גם היום יותר מתמיד. סיון רהב-מאיר מציגה כמה תיקונים, מחשבות ותובנות בעקבות המירוץ שהפך לכותרת הראשית של המדינה

סיון רהב-מאיר (חדשות 2)

אולי כי אין חדשות אחרות, אולי כי הזהות היהודית מעניינת את כולנו, הרבנות הראשית הפכה לכותרת הראשית של המדינה. הנה כמה תיקונים, מחשבות ותובנות על כל הטקסטים שנשמעו כאן מאז אתמול:

1. זה לא בנט נגד החרדים, זה בנט נגד ביבי. נתניהו לא הסכים לתת לבנט הישג נוסף, בדמות רב ראשי שהוא בוחר ורוצה בו. לכן חסם אותו. החרדים עומדים בפרונט וחוגגים. מאחורי הקלעים ראש הממשלה דומיננטי מאוד בסיפור הזה. לא הייתה שום סיבה לליכוד לתת לבית היהודי עם 12 המנדטים שלו לנהל את המשחק הזה לבד. בנט היה צריך להחליט מראש עם מי כורתים ברית: הליכוד, ש"ס, יהדות התורה, או לפחות החרד"לניקים במפלגתו. לבד לגמרי אי אפשר לנצח, וזה בזבוז להשקיע כל כך הרבה כוח במירוץ אבוד מראש.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של סיון רהב-מאיר

2. התקשורת מכריזה שהרב הנבחר, יצחק יוסף, הוא אלמוני. לא ממש. הספר שלו "ילקוט יוסף" הוא אחד הפופולריים בעולם היהודי. מאחוריו יותר ממיליון עותקים באינספור שפות (כולל ברייל) שנמכרו בכל רחבי העולם ונחשבים לרב מכר הלכתי. אז אולי הציבור החילוני-אשכנזי לא שמע עליו, אבל בציבור הספרדי (מסורתי, דתי, חרדי) הוא כמעט מותג לפסיקת הלכה.

3. משהו באשר לפולמוס על איחוד משרות הרבנים: זו לא תורה מסיני שצריך שניים, או אחד. זה עניין ציבורי. כשהדימוי והתחושה הם לא טובים, רוצים לקצץ לרב ראשי אחד. אם זה היה טוב, הציבור היה רוצה גם רב ראשי אתיופי.

הרבנים הראשיים לישראל (יח"צ)


4. צריך לשים לב ל"מודל מודיעין" שמציע הרב דוד לאו. ההצלחה שלו במודיעין מדהימה: זו עיר שהוקמה באופן מוצהר כעיר חילונית והוא יצר בה קשרים טובים עם כלל הציבור, הגיע לכל גן ובית ספר ומוסד בכל המגזרים והגילאים והפך את תהליכי הכשרות ורישום הנישואים לשקופים ויעילים. אתמול שכנה שלו אמרה לי בדמעות במסיבת הניצחון בסלון של משפחת לאו: "הוא רק צריך לקחת את הרחוב שלנו ולשכפל אותו לכל המדינה. יש פה משפחות מכל הסוגים, ובקצה הרחוב גר הרב, ואנחנו כל כך אוהבים אחד את השני ואותו. למה זה לא ככה בכל המדינה?". זה היה נשמע כמו תשדיר שירות עבורו, אבל אחרי שהבחירות נגמרו.

5. חומר למחשבה לכולנו. הרב קוק, הרב הראשי הראשון ומייסד הרבנות הראשית, הציב בשנת 1920 חמישה יעדים לרבנות הראשית החדשה. הנה הם, בתמצית, בלשונו: "התרוממות מעל כל המפלגות כדי לדאוג לאחדות האומה, התנערות מאבק הגלות כדי לחזור לסגולת ארץ ישראל, רתימת ממשלת המנדט וכלל הציבור היהודי למען ביסוס ושכלול מוסד הרבנות מתוך אכפתיות, שותפות בכל תחומי החיים והבניין והיצירה הלאומית גם בחוגים הרחוקים ביותר, קשר לכל כוח חלוצי ופועל ברחבי הארץ כדי להכניס רוח של שלום בקרב היישוב כולו". אמן.