הלידה המלכותית שהפכה לשיחת היום בבריטניה

עשרות מיליונים בבריטניה ובעולם עסקו היום בנושא אחד בלבד: יורש העצר שנחשף לעיני המצלמות. בתוך שלוש דקות ו-15 שניות אלפי מצלמות תיעדו את הרך הנולד, שהפך לתינוק המפורסם ביותר. רבים שמו לב לדמיון לללידתו של וויליאם עצמו - מהשמלה של האם הטרייה ועד ההומור בתגובות לתקשורת, שליחנו בלונדון ליאור פרידמן מדווח

בנסיעה הבוקר ברכבת התחתית לא היה ספק מהו הנושא היחיד שאליו דפדפו בעיתונים. זה אכן תמוה שעשרות מיליונים מתעניינים כל כך בלידה של תינוק - יהיה אשר יהיה. אבל יש ודאי בעולם מי שמרימים גבה באופן דומה מול העיסוק האובססיבי של אומה קטנה במזרח התיכון בבחירת שני רבנים ראשיים, ספרדי ואשכנזי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

3 דקות ו-15 שניות, זה פרק הזמן (מדדתי) שבו היה הזוג המאושר +1 מול אלפי הפלאשים ברחוב הלונדוני הצר של ביה"ח בשכונת פדינגטון. התהליך הזה היה יכול לקחת יותר זמן אם הנסיך וויליאם היה מסתבך ברגע שכל אב טרי חושש ממנו - לשים את התינוק עם הסל-קל באוטו כמו שצריך - אבל, למזלו, הוא תיקתק את זה למרות הלחץ וקפץ למושב הנהג, ובכך נמנעה הפדיחה. בארמון מאשרים שהוא התאמן מראש.

הנסיכה דיאנה. שמלה דומה, התרגשות דומה (AP)
הנסיכה המנוחה דיאנה, שעשתה בדיוק את אותה יציאה מביה"ח עם הבעל דאז צ'רלס והנסיך ויליאם ביוני 82', סיפרה אחר-כך שכאשר הרכב התרחק מעט מההמולה, היא ביקשה לעצור לכמה דקות ופרצה בבכי. הרבה פרשנים ומומחים אוהבים להשוות, ועוד ישוו, בין התמונות המתקתקות מאתמול של עתיד המונרכיה הבריטית למאה השנים הקרובות, לבין הסצינה שבה יצא הנסיך ויליאם לאוויר העולם בזרועותיה של אמא דיאנה.

תהיו בטוחים שבבית המלוכה חשבו טוב טוב על הדימיון בשמלה של האם (תכלכלה עם נקודות) ועל המיקום שבו עמדו כל אחד מהניצבים בתמונה. אפילו רוח הטקסט והבדיחות בתשובות הקצרות של הדוכס מקיימברידג' לעיתונאים דומות באופן מחשיד לאלו של אביו צ'רלס לפני 31 שנה. אבל בעצם, בייבי קיימברידג' נטול השם עדיין, עומד לגדול לתוך בית מלוכה אחר לגמרי מזה שאבא שלו גדל אליו, שיעוצב סופית כאשר צילה המעט מאיים של סבתא רבתא אליזבת השנייה ייעלם ביום מן הימים.

תמיכה חסרת תקדים לבית המלוכה (AP)

הציבור הבריטי אוהב מאוד את בית המלוכה. סקרים שנערכים כל הזמן מצביעים על תמיכה של כ-80% ויותר בהמשך כינון המונרכיה. סביר שימים כמו אלו רק מגדילים את בסיס הלגיטימציה של השושלת שמעבירה בירושה, בצורה כזאת או אחרת, את הכתר מאז שנת 1066. אני אמנם לא ערכתי אף סקר, אבל נדמה לי שרוב הבריטים לא סבורים שאליזבת' ופיליפ, צ'רלס וקמילה ואפילו לא ויליאם וקייט, הם שלוחיו של האל עלי אדמות ששולטים עליהם ברוב חסד. דור ההמשך של המלכה אליזבת', צ'רלס ו-ויליאם אחריו, מבינים היטב, בייחוד בזכות דיאנה המנוחה, שאת הקיום שלהם בארמונות הם חייבים לעם ולפופולריות שלהם - ולכן הם צריכים להיות חלק מהעם ולא מורמים ממנו.

אנגלים מונרכיסטים לא יאהבו שאני אומר את זה, אבל ויליאם וקייט והנסיך הצעיר הם ככל הנראה הסלבריטיז הגדולים ביותר בעולם. חלק מעיתוני בריטניה התמקדו בפניו של התינוק, המלך שלהם לעתיד, מנפנף לכאורה לקהל. עם זאת, קשה לדמיין שהיה איזשהו עיתון מחוץ לבריטניה שבחר שלא לכלול בתמונה את אמא קייט, סלבריטי העל.

קייט והתינוק (AP)

כחלק ממגמת הפתיחות והנגישות לציבור הודיעו ההורים הטריים שלפחות בשלב ראשון אין להם כוונה לקחת מטפלת. אחרי כמה ימים בארמון ויליאם בכל מקרה יחזור לצבא, וקייט והתינוק יילכו לסבא וסבתא מידלטון בכפר באקלברי.

עוד אין הכרעה בשאלת ההנקה, אבל ברור שכל החלטה שהדוכסית לא תקבל, תשפיע על עוד מיליוני נשים בעולם. כבר עכשיו יש בבריטניה עשרות, אם לא מאות תינוקות טריים שנולדו לאחרונה ללא שם, ורק מחכים שהזוג הצעיר מקיימברידג׳ יחליט כבר איך לקרוא לילד, כדי שגם ההורים יחליטו אם השם מתאים להם.

שליחנו לבריטניה - ולחגיגות. ליאור פרידמן (חדשות 2)

כל עגלה, עריסה, בגד תינוקות או צעצוע שהיורש המסוקר בעולם יהיה איתם יאזלו ודאי באופן מיידי מהחנויות. בעבר נהגו מלכי אנגליה להתהדר בסוללת יועצים אדירה ובמנגנון מסואב. היום נדמה שהיועץ החשוב היחיד הוא יועץ התקשורת, שעושה, לפחות לאחרונה, עבודה מצוינת.

הצטרפו לעמוד הטוויטר של ליאור פרידמן לעדכונים שוטפים