"לנתניהו לא תהיה ברירה - יצטרך לדון בקווי 67'"

לאחר ההכרזה של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי על תחילתו של המו"מ המדיני בין ישראל לפלסטינים, פרטי התכנית המדינית נותרו לא ברורים. מה הפלסטינים הבטיחו בתמורה לשחרור האסירים? ומה לגבי קווי 1967? הפרשנים של "אולפן שישי" מסבירים את יוזמת קרי ואת השלבים הבאים

אחרי שנים של קיפאון מדיני, מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הכריז הערב (ו') כי ישראל והפלסטינים הסכימו לשוב לשולחן המשא ומתן ולקיים ביניהן שיחות ישירות. קרי הודיע בזהירות שהוא אינו מעוניין לדבר על הפרטים, כיוון שהתהליך עדיין ב"שלב העיצוב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהצהרתו דיבר קרי בעיקר על הצד הפרקטי של חידוש המגעים - בשבוע הבא יגיעו לוושינגטון שני צוותים משני הצדדים שיתחילו בשיחות דיסקרטיות - ציפי לבני ויצחק מולכו מהצד הישראלי, וסאיב עריקאת מהצד הפלסטיני.

התהליך של קרי בנוי בעיקרו על עמימות והדרגתיות, גם בעניין הקפאת הבנייה יהיה אלמנט מדורג. דוגמא נוספת לדבר אפשר לראות בכך שהמונח 1967 לא הופיע בנאומו של קרי, אך ההערכה היא כי הוא יופיע במכתבי הזימון של נציגי הצדדים, כי הרי זו הייתה העמדה האמריקנית מאז ומעולם. מה שברור לכל הוא שלנתניהו לא תהיה ברירה אלא לדבר על קווי 67'.

במרכז העסקה עומדת הסכמת הפלסטינים לקיים תהליך ארוך, ולא פגישה אחת או שתיים. הדבר נועד כדי להפר מעט את חששה של ישראל שסברה כי ברגע שהפלסטינים ירגישו שאין על מה לדבר, הם יפוצצו את המשא ומתן ויקטעו את התהליך המדיני. כדי להראות את רצינות כוונותיהם, אנשי הרשות הסכימו להתחייב כי לא יבצעו מהלכים חד-צדדים בעצרת האו"ם הקרובה.

ישראל מצידה התגמשה בפן של שחרור קבוצה של 100 אסירי אוסלו - אסירים ותיקים מאוד, שחלקם היו אמורים כבר להשתחרר, וחלקם נשכחו הרבה מאוד שנים. האסירים לא ישוחררו בבת אחת, אלא בקבוצות הדרגתיות על פי התקדמות ורצינות התנהלות השיחות בין ישראל לפלסטינים.

הכריז על מו"מ. קרי (AP)

ברשות - חמאס לא מהווה תחרות לאבו מאזן; בישראל - נתניהו זוכה לתמיכה מהאופוזיציה

אפילו מצרים קשורה לעניין הזה בעקיפין: המהלך של אבו מאזן צפוי למשוך אליו ביקורת רבה בצד הפלסטיני. אבל מה שיקל להתמודד עם הטענות נגדו היא העובדה שחמאס במצוקה, עד כדי מלחמה קרה, עם מצרים - ולכן ארגון חמאס לא נמצא במצב אידיאלי כדי להציג עצמו כחלופה לפת"ח . בנוסף, אבו מאזן נשען על תמיכה רחבה של מדינות הליגה הערבית, ובהן בעיקר מדינות המפרץ, שעודדו אותו להסכים לחידוש המגעים. 

גם בישראל בנימין נתניהו לא יוכל להתחמק מקיום ההבטחות והמשך המשא ומתן בטענה שהוא חלש פוליטית - כיוון שבפגישה שהתקיימה בין נשיא ארצות הבירת לבין יושבת ראש האופוציזיה בעת ביקורו של אובמה בארץ, הבטיחה לו ח"כ שלי יחימוביץ' כי מפלגתה תהיה שותפה מלאה לכל מהלך מדיני ותיתן רוח גבית להחלטותיו ופעולותיו של ראש הממשלה.