לא בטוח שהסבב האחרון הסתיים

הדילמה של ישראל כיצד להגיב למתקפה בגבול הצפון משותפת גם לחיזבאללה. מצד אחד חיזבאללה שקוע עד צוואר במלחמת האזרחים בסוריה ולא מעוניין להסלים את המצב. מן הצד השני ישראל, שעומדת בפני בחירות, לא מעוניינת לפתוח בחזית ברמת הגולן. ינצח בהתכתשות הזאת מי שתוך כדי מעשה ייחשב לא צעד אחד קדימה - אלא ארבעה

לא בטוח שהסבב נגמר. גבול הצפון (AP)

לכאורה נראה שמדובר בתקרית שפרט לעיתוי לא הייתה אמורה באמת להפתיע איש. ההתחממות הגוברת בגבול הצפון בקטע שבין רמת הגולן הסורית לבין גבול לבנון לא מגיעה בעקבות הפגיעה בסיור הבכירים באזור קוניטרה בשבוע שעבר, אלא דווקא מתוך רצונן של חיזבאללה, אירן וסוריה לפתוח חזית שנייה בגזרה עם השלמת מערך בניית היכולות הצבאיות שלהן בידי ארגונים מדומי חיזבאללה ברמת הגולן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראשיתו של הסיפור הזה אם כן החלה לפני חודשים ארוכים, אך הפגיעה בבכירי חיזבאללה ואירן בסוריה רק קירבה את הפעולה שננקטה היום, בהשראת - או אולי אפילו בהנחיית טהרן. השאלה עד כה הייתה לא "אם" אלא "מתי" ו"היכן", כשהתשובה לכך הגיעה הבוקר.

הדילמה הישראלית נראית פחות או יותר כך: מצד אחד אין באמת רצון ישראלי (על אף הבחירות הקרבות) לחמם את הגזרה לכדי התכתשות כוללת. גם חיזבאללה כנראה לא ממש מעוניין לפתוח לעצמו חזית מול צה"ל, ולכן בהינתן הפגיעה בבכירי חיזבאללה או הירי לשטח ישראל, שני הצדדים מודדים בעצם את חשבון הכדאיות. ההתלבטות בשני צדי הגבול היא פחות או יותר זהה: איך להגיב מבלי להבעיר את האזור.

אם הנחת העבודה בצה"ל היא שחיזבאללה שקוע עד צוואר בלחימה בסוריה ובעירק, ואם הניתוח המודיעיני הזה הוא אכן נכון, אז חיזבאללה ישאף לסיים את הסבב הזה במהרה. בישראל תישאר הדילמה מה עוד לעשות וכיצד לפעול, כדי למנוע התבססות של ארגוני טרור על קו הגבול, שתכליתם הוא להניע סדרת פיגועי ירי או חדירה לתוך שטח ישראל ברמת הגולן או במקום אחר.

רוני דניאל

"נכון לנקוט בכל אמצעי הזהירות"

המצב היום אם כן הוא שיש התכתשות. בימים אלה מתקיימות התייעצויות ביטחוניות מה עושים מכאן ואילך, ובכלל לא בטוח שבכך הסבב הזה נגמר. ירי המרגמות והמתקפה נגד צה"ל אינם נקמה על מותו של ג'יהאד מורנייה. אינטרס משמעותי יותר מניע את המהלכים, ובחיזבאללה בוודאי יחתרו לתגובה משמעותית יותר, מבלי להיחשף כמי שביצעו אותה.

השבוע נפלו שתי רקטות בשטחים פתוחים ברמת הגולן. צה"ל בתגובה ירה ארטילריה לעבר מוצבי תותחים סורים, ואז לכאורה הסתיים הסבב. אלא שאז בלילה תקפו מטוסי חיל האוויר שורה של מטרות על אדמת סוריה. לישראל אסור להיקלע למלחמת התשה והיא מצאה דרך לאותת. זה היה איתות שאומר בעצם: ממדי התגובה שלנו בגזרה הזאת לא יהיו בהכרח מתונים או תואמים את מעשי הירי משטח סוריה. הם יהיו חריפים יותר וזו גם הדילמה עכשיו גבול הצפון ורמת הגולן.

נכון לנקוט בכל אמצעי הזהירות, אבל נכון עוד יותר לחשב את הצעדים הלאה וזה רלוונטי לשני הצדדים. ינצח בהתכתשות הזאת מי שתוך כדי מעשה ייחשב לא צעד אחד קדימה - אלא ארבעה.