פרשנות: הסתלקות מורסי טובה לישראל

הגל האיסלאמי של העולם הערבי נבלם במצרים. הקשרים בין ישראל למצרים יציבים גם אחרי ההפיכה האחרונה. התיאום הביטחוני נמשך, והוא צפוי להימשך. איום הטרור מסיני לא צפוי להשתנות, לפחות לא לרעה, כי גם לפני ההפיכה מצרים התקשתה לשלוט בנעשה שם. טור מיוחד לאינטרנט

עד ההפיכה המצרית אתמול, נדמה היה שהעולם הערבי נשטף בגל איסלמיסטי ששום דבר לא יכול לעצור אותו. כך קרה למשל בטורקיה שהולכת לכיוון הזה ובעזה, שם תפס חמאס את השלטון. וזה קרה גם במצרים עם עליית האחים המוסלמים לשלטון. עכשיו קמו האזרחים המצרים ועצרו את המגמה הזו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מבחינת ישראל זו התפתחות טובה. נכון שגם בתקופת מורסי הקשרים עם מצרים היו טובים, אבל חמאס בעזה קיבל רוח גבית ממורסי והאחים המוסלמים. עכשיו יש לו מקלות בגלגלים.

איום הטרור מסיני לא צפוי להיות רע יותר מכפי שהוא היום. גם בתקופת מורסי וגם בתקופת מובארק לא הייתה למצרים שליטה מלאה בסיני, ולכן המצב לא משתנה.

ישראל עצמה נוהגת בתבונה כשהיא שותקת בנושא המצרי, כמו גם בסורי. זה לא אומר שלא חושבים כאן על הדברים, אבל מעורבות פומבית במה שקורה במצרים תהיה שגיאה. צריך לשבת בשקט ולבצע הכנות ביטחוניות, אם יש צורך בכך.

כמו קודם, גם אחרי ההפיכה השנייה במצרים, לישראל יש עדיין ערוצים פתוחים לשלטונות במצרים. השיח בין מערכות הביטחון של ישראל ומצרים נמשך, ולא ממש משנה מי הנשיא. הדיאלוג הזה יעיל יחסית. שלטון חדש לא יכול להזיק לישראל יותר משלטון האחים המוסלמים. לטווח הארוך, לישראל עדיפה מצרים בלי מורסי. בין שלטון של אחים מוסלמים לשלטון אזרחי, עדיף לישראל השלטון האזרחי.