שלטון מורסי תלוי על בלימה

מיליוני המוחים שחתמו על העצומה נגד מורסי יצטרכו לגרום לאנשי הצבא במצרים לפעול שוב כמו במהפכה הקודמת, ולדרוש מהנשיא להתפטר מתפקידו. האם הפעם יצליחו האחים המוסלמים לשמור על שלטונם לאחר שביצעו מחטף בקלפיות רגע לאחר התפטרות מובארק? אהוד יערי בטור מיוחד לחדשות 2 באינטרנט

אהוד יערי, פרשן לענייני ערבים (חדשות 2)

כדי להפיל את הנשיא מורסי צריכה ההתקוממות העממית במצרים ללבוש ממדי-ענק, לגלוש במדרונות תלולים של אלימות ולהניע את ראשי הצבא לדרוש את התפטרותו. כעת אנחנו נמצאים רק בתחילתו של המהלך המתואר על ידי מחולליו כניסיון להחזיר את "מהפכת ה-25 בינואר" (נגד מובארק) למסלולה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האחים המוסלמים ביצעו, בעצם, מחטף של השלטון באמצעות הקלפיות, מהיותם הכוח המאורגן היחד בעל מכונה פוליטית משומנת בתוך האנדרלמוסיה שהשתררה. עכשיו הם משלמים ביוקר על התיאבון המופרז שהפגינו בנסותם לייצר מונופול מוחלט על השלטון.

שלא כתנועה האחות בתוניסיה, שהלכה לשותפות עם מפלגות חילוניות, בחרו "האחים" במצרים למשול לבדם. ניסו - ונכשלו. השבר הכלכלי, הגאות בפשיעה ובבריונות, ההשבתות התכופות של שירותים חיוניים ומפעלים - כל אלה הניבו תחושה של שכבות רחבות, כי אין מורסי רשאי להמשיך לשבת בארמון אתיחאדיה.

אולי הפעם, המהפכה לא תוכרע בתחריר (AP)

מורסי ומי שמאחוריו יילחמו ככל שיוכלו. מובטח שיגלו עיקשות והתמדה. אבל הם כבר איבדו את תמיכת המוני הסלפים, שהיו מסוגלים לשמש משענת חשובה. במצב דברים זה יהיה לשר ההגנה גנרל עבד אל-פתאח סיסי משקל מכריע. הוא שיצטרך לקבוע האם יוצאים הדברים מכלל שליטה ועל הכוחות המזוינים "להציל את האומה", יהיה חם!

ההכרעה הפעם יכולה ליפול לאו דווקא בקהיר אלא בערי הדלתא הגדולות. בהחלט ייתכן תסריט שבו נוצר תיקו בקהיר בעוד שטנטה, מנסורה, זקזיק וכו' עוברות לשליטת המוחים. אין זו, בהכרח, חזרה לכיכר תחריר, אלא, אולי, העברת המוקד לערי השדה.

 

מחאה נגד מורסי - הסיקור המלא:

מורסי: "לא נאפשר הפיכה נוספת"

מה רוצים המפגינים במצרים ממורסי?

המפגינים: "נכתוב פרק חדש בהיסטוריה"

לקראת ההפגנות: מתח שיא במצרים

מצרים: מורסי כינס דיון חירום