הרפורמות שאפילו סופרמן לא יעביר

באמריקה חיים היום 11 מיליון מהגרים לא חוקיים שלא יכולים לעבוד במשרות פנויות שצריכות אותם. מחוקקים משתי המפלגות הגדולות בארה"ב מנסים לשנות את המצב המוזר הזה, אבל במפלגה הרפובלקנית החצויה לא מצליחים להציל אפילו לא תכנית שתפתור עבורם בעיה אלקטורלית שעשויה למנוע עוד כישלון בקלפיות

דרוש מהגר מכוכב אחר (AP)

סופרמן, המהגר הכי מוכר בארה"ב, פרץ השבוע לקולנוע עם שובר קופות חדש. זה קורה בשעה שהרפובליקנים במדינה מנסים בכל כוחם להניע את התכנית שלהם שתקשה על כניסת מהגרים לארה"ב. איש הפלדה תמיד מנצח, אבל למחוקקים אין מזל כזה.

רפובליקנים שעובדים כבר חודשים ארוכים כדי לגבש חקיקה חדשה בנושא ההגירה, נתקלים באופוזיציה גם משורות המפלגה שלהם, כולל נציגיה בקונגרס. "אין לי שום כוונה להגיש הצעת חוק שלא מקבלת את תמיכת הרוב (הרפובליקני)", אמר מנהיג המפלגה בקונגרס ג'ון בוינר. "זה פשוט לא עומד לקרות".

מחוקקים משתי המפלגות האמריקניות הגדולות מנסים כבר שנים למצוא את הנוסחה המנצחת בנושא ההגירה, אבל עכשיו, עבור המפלגה הרפובליקנית, הנושא הפך קריטי.

בחודש נובמבר האחרון ברק אובמה נבחר מחדש לנשיאות גם בזכות קולותיהם של המהגרים. לדוגמא, סקר של סי. אן. אן מצא ש-73% מהאסייתים האמריקנים, הקבוצה האתנית שגדלה הכי מהר בארה"ב, הצביעו לאובמה.

בעוד המבנה האתני של ארה"ב הולך ומתרחב, משקל הכוח האלקטוראלי של האמריקנים הוותיקים - הולך ומצטמצם. התמיכה במפלגה הרפובליקנית הולכת ומתכווצת איתו. גם הדמוקרטים של אובמה רוצים שינוי, אבל יש להם כמה וכמה בעיות. יש בערך 11 מיליון בני אדם שחיים בארה"ב ללא אישור, ויש עוד רבים שחוצים את הגבול בכל יום. מצד שני, עסקים רבים בארה"ב מחפשים עובדים שאי אפשר למצוא בקלות בבית.

עבור הרפובליקנים, שינויים בנושא ההגירה הפכו לעיסוק קטלני כמו התיישבות בקריפטון. קודמו של אובמה בתפקיד, ג'ורג בוש הבן, חשב שנושא ההגירה הוא אחד הנושאים החשובים ביותר לממשל שלו, אבל חבריו למפלגה הרפובליקנית בלמו את יוזמותיו.

"תכנית העובד האורח"

הקונגרס אפילו לא ישקול (AP)
בימים אלו הסנאטור הרפובליקני מרקו רוביו, אמריקני ממוצא קובני שלעיתים מוזכר כמועמד אפשרי לנשיאות, התגייס והפך לאחת הדמויות המרכזיות במהלך הדו מפלגתי שנועד לשינויים במערכת ההגירה.

רוביו חבר בקבוצה של סנאטורים הידועה בשם "כנופיית השמונה", כינוי שמתאים לגיבורי על כמו סופרמן, אבל היוזמה שלהם, שזכתה לתמיכתם של חברים בשתי המפלגות, ספק אם תצליח לשנות משהו. על פי התכנית, הממשל ייצור מעמד חדש, תכנית "עובד אורח", תבנית שבסופה, בתנאים מסוימים, ניתן להגיע לאזרחות. התכנית קוראת גם לחזק את הביטחון לאורכם של הגבולות, למנוע עד כמה שניתן חדירה לא חוקית למדינה.

אבל כמה שמרנים במפלגה הרפובליקנית טוענים שהחקיקה חלשה מדי בנושאי ביטחון ומזמינה או נוחה מדי עבור המהגרים. אחרי ששמע את התכנית, גם רוביו שוקל להצביע נגד. לדמוקרטים שתומכים בהצעה יש רוב בסנאט והם יוכלו להעביר את החוק, אבל בבית הנבחרים יש רוב רפובליקני. רבים מחברי הבית הם מהמתנגדים הקשוחים ביותר של החוק. מנהיג הרפובליקנים בבית בוינר אומר שהוא אפילו לא חושב להעלות את הנושא לדיון.

לכן, שוב, הרפורמות הנזקקות בנושא ההגירה בארה"ב מתפוגגות עוד לפני שעלו להצבעה. אפילו הגיבור מהכוכב קריפטון לא יוכל לעשות שום דבר.