"האיום של סוריה על ישראל מוחשי"

לא רק אסד צריך לחשוש מניסיונות ההשתלטות של המורדים הסורים על קוניטרה, הסמוכה לגבול עם ישראל. גם בשביל ישראל הניסיונות האלו הם בגדר איום של ממש. ד"ר יהודה בלנגה, מומחה לסוריה מאוניברסיטת בר אילן, על מה שנראה כמו האינטרס הזהה לישראל ולאסד

ניסיונות ההשתלטות של המורדים הסורים על מעבר הגבול לישראל הוא איום ממשי ומוחשי מאוד מבחינת ישראל. מדובר בקבוצות המשתייכות, או רואות עצמן משתייכות, לג'יהאד העולמי - למרות ששמותיהן לא מוכרים כל כך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עצם העובדה שקבוצה של מורדים הצליחה להשתלט על אזור הגבול שקרוב אלינו, מעידה עד כמה ישראל צריכה להיות עם היד על הדופק. היום זו השתלטות על מעבר הגבול - ומחר זה יכול להגיע אלינו.

ד"ר יהודה בלנגה (יח"צ)
האזור של קוסייר הרבה יותר חשוב לאסד משום שמדובר בעיירה הקרובה למעבר הגבול עם לבנון. אסד רוצה להמשיך את הזרמת אספקת הנשק מסוריה לחיזבאללה ומחיזבאללה אליו, הוא גם צריך לשמור על הקשר שלו מבחינת קרבת הגבול ללבנון ולעדה העלוואית, יש כוונות מצדו לנסות ליישב ולהקים איזושהי מדינה ברגע שהמשטר בדמשק יקרוס, אם אכן כך יקרה. לכן, קוסייר משרתת את המטרות שלו, והוא זקוק לה.

אסד אמר שאפשר להתיר את הרסן ולתת למורדים לפעול מול ישראל, אבל המלחמה באזור הגבול שלנו היא לא יישום כוונתו של אסד. מבחינתו, אם המורדים יתחילו לירות לכיוון ישראל וחלילה תהיה הסלמה, לישראל תהיה עילה להתערב - וזה הדבר האחרון שהוא רוצה.