חייל, חיילת, "האויב" עוקב - ועושה share

חקירת מצ"ח לגבי התמונות הפרובוקטיביות של חיילות צה"ל מעלה כי לא הן הפיצו את הצילומים, ושהסערה החלה מפרופיל פייסבוק מזויף. אבל הנזק נעשה. החיילות מובכות מהתמונות שהפכו ללהיט וגרמו לסינים לעשות share, ובצבא מלינים על פגיעה בערכי צה"ל. ניר דבורי מסביר למה בעולם כל כך נגיש כדאי שנדע לא להנציח כל דבר

לא להנגיש כל דבר לכל אחד (מתוך פייסבוק)

תמונה אחת שהופצה לפני מספר חודשים ברשת עשתה מהפכה. היא פורסמה תחילה בבלוג שעוקב אחר תמונות של חיילות ישראליות ברשתות חברתיות, ומיד הפכה ויראלית. בצילום נראות שתי חיילות בביקיני בחוף הים, כשרובה M-16 מונח ברישול ב"הצלב" על כתפיהן. התמונה התפרסמה וכל השאר היסטוריה - והיסטריה.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ניר דבורי

אין עיתון בעולם שלא פרסם את התמונות והפליג בתיאורים - על יופיין של החיילות הישראליות, אומץ הלב שלהן - וכמובן עד כמה הן סקסיות כשהן אוחזות בנשק. התופעה הזו חשפה שיש בלוגים ואתרים שעוקבים, מקטלגים, מדרגים ומפיצים תמונות של חיילות ישראליות, במיוחד מכיוון שיש לכך ביקוש אדיר.

והנה עוד דוגמה נוחתת כאן בימים האחרונים, עם פרסום תמונות פרובוקטיביות שלא משאירות מקום לדמיון. הפעם זו קבוצת חיילות מבסיס ביסל"ח בדרום, שמצולמות עם כלי הנשק האישי שלהן - בלבד. התמונות הללו ביממה האחרונה בכל עיתוני העולם - מסין, דרך בריטניה ועד גרמניה וארה"ב. ברשת הן להיט מטורף. אין אחד שלא קיבל ועשה "share" לחיילות האמיצות.

גם אלינו הגיעו התמונות. וגם אחרות רבות לא פחות פרובוקטיביות. אז ברור שאין הדבר מביא כבוד לצה"ל, מבחינתו מדובר ב"פגיעה בערכי הצבא". מצ"ח אפילו פתחה בחקירה וזו הובילה לחיילת המשרתת בבסיס אחר החשודה בהפצת התמונות.

מי שולט במידע?

במקביל בירור עם החיילות שנראו בצילומים הוכיח שהם לא נשלחו מהטלפונים הניידים שלהן, וככל הנראה פורסמו באמצעות פרופיל פייסבוק מזויף. יתרה מכך, מתברר שפרסום התמונה ברשתות החברתיות גרם להן מבוכה קשה ועוגמת נפש רבה.

וזו בדיוק הבעיה: כולנו כמעט מצטלמים ומעלים תמונות לפייסבוק, לאינסטגרם ולרשתות חברתיות נוספות. זה בסדר כל עוד אתה שולט במה שעולה. זה בעיקר טיפשי כי ברור שאפשר להצטלם, אבל למה להעלות את זה לרשת, להסתכן באובדן שליטה על אופן הפרסום, על דרך הצגת התמונות ועד לאן שזה יכול להגיע? לפעמים אפשר אפילו להסתבך במישור הפלילי.

אז נגיד שמדובר במהלך מטופש. עדיף שלא כמובן. בכל זאת אתם משרת בצבא ולא כדאי, אם נאמר זאת בעדינות. אבל הבעיה העיקרית היא כשמישהי או מישהו, חייל או חיילת ,מצטלמים באופן פרובוקטיבי ולא מפרסמים את התמונות, אלא בני הזוג שלהם עושה זאת - אולי מבלי לחשוב, אולי כדי להתגאות וייתכן שמתוך יצר נקמה. ומה לגבי האפשרות שהטלפון החכם שלכם נגנב ובו התמונות הרגישות? עכשיו מישהו חושף אותך עירום ברשת.

ניר דבורי (חדשות 2)
וזה כבר מוביל אותנו לחשוב על מה מותר, מה אסור ובעיקר מה כדאי בעידן החכם, האינטראקטיבי וה"שיתופי" בו אנחנו חיים. זה מצריך מכל אחד ואחת מאיתנו שיקול דעת וקצת "שכל ישר" כדי שלא נחשף ולא נפגע. פשוט לדעת לשמור על עצמנו ולשמור על המידע הרגיש והחשוב שאנו מחזיקים על עצמנו. בעולם כל כך נגיש כדאי שנדע לא להנגיש כל דבר לכל אחד.