מי מפחד מטילי S-300?

הדיווחים על טילי ה-S-300 שעשויים לעבור מרוסיה לסוריה לא פוסקים. הטילים אמנם מהווים את חוד החנית של תעשיית הנשק הרוסית, אבל האם הטילים האלו באמת יפרו את האיזון או ישברו את השוויון? טל ענבר, ראש המרכז לחקר החלל במכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל, בכלל לא בטוח

שוברי שוויון? טילי S-300 (רויטרס)

מלחמת ההצהרות בדבר עסקת מכירה ואספקה של סוללות טילי קרקע-אוויר מדגם S-300 מרוסיה לסוריה מנפיקה כותרות ראשיות ותילי פרשנויות. יש הרואים בנושא אספקת הטילים מעין מהדורה עדכנית של "המלחמה הקרה" בין ארה"ב לרוסיה, וסוריה נבחרה לשמש כזירת ההתגוששות בין המדינות. אחרים רואים בטילים אלה, נשק "מפר איזון" או "שובר שוויון" (כאילו שקיים בכלל שוויון במאזן הכוחות בין ישראל לסוריה). יש לראות בהם "נשק משפר איכות" של סוריה, מטריד, מאיים - אך לא בלתי מנוצח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראוי לציין, כי אמנם טילים אלה מהווים (בדגם המתקדם שלהם) את חוד החנית הטכנולוגי של תעשיית הנשק הרוסית, אולם המשמעויות הנגזרות מהעברה אפשרית שלהם לסוריה חורגות מן ההיבט הצר של אפשרות הפעלתם כנגד ישראל.

נכון הדבר שטווחם של הטילים מאפשר הפעלתם מול מטוסים במרחב האווירי של ישראל. בכך אין חדש, שכן סוריה מצוידת בטילי קרקע-אוויר ותיקים מדגם SA-5, שגם הם יכולים - להלכה - לפגוע במטוסים מעל שטחה של ישראל. טילים אלה מצויים בידי סוריה מזה עשורים, ולא נעשה בהם כל שימוש מן הסוג הזה.

טל ענבר (טל ענבר)
חשוב לזכור כי נתיב הטיסה טהרן-דמשק, המנוצל להעברת אמצעי לחימה מגוונים - ובהם טילים בליסטיים מדגם פתח 110 - יכול לפעול גם בכיוון מזרח, דהיינו מסוריה לאירן. בעבר דווח בהרחבה על עסקת מכירה של מערכות S-300 מרוסיה לאירן, אך מערכות אלה מעולם לא סופקו, בעקבות מכבש לחצים שהופעל על ממשלת רוסיה, חלקו באופן חשאי ודיסקרטי. אין ספק כי אירן תשמח לקבל שלל של טילים אלה, לו היו מועברים לסוריה.

יתרה מכך - בעוד שניתן להעריך כי שרידי צבא אסד שיקבלו לידיהם מערכות נשק מתקדמות יגלו מידה של איפוק וריסון בהפעלתן, לא כך הוא הדבר לגבי ארגוני מורדים ג'יהאדיסטים או אף ארגון חיזבאללה. זליגה של מערכת נשק מתקדמת מסוג זה אינה רצויה למדינת ישראל בשום תרחיש, ואף לא לארצות הברית המנסה לקדם מהלך של הטלת אזור אסור לטיסה מעל סוריה.

נדמה כי האפשרות הטכנית לתקוף מערכות אלה אינה בבחינת משאלת לב, ודוגמאות לתקיפת מערכי טילי קרקע אוויר כבר ראינו בעבר פעמים אחדות, ובזירות לחימה שונות, לרבות בקעת הלבנון. אולם, אם יגיעו טילים מתקדמים לסוריה, בלוויית צוותי הדרכה ותפעול רוסיים, יתווסף למשוואות המורכבות דיין, סיבוך נוסף, היינו האפשרות כי יפגעו אזרחים ואנשי צבא רוסים.

זאת ועוד - ההתבטאויות הפומביות של ראשי המדינה מזה, ונסיעתו החפוזה והמתוקשרת של ראש הממשלה למוסקבה מזה, הוליכו להחרפה מתמשכת של ההתבטאויות הרוסיות. ישנם מהלכים שרצוי ואפשר לקדם בשקט, ללא התרסה נמהרת מול רוסיה וללא הפיכתנו לכלי משחק במאבק גדול יותר, בין מעצמות.