הטורנדו - כשהאטמוספרה מחזיקה בסכין מנתחים

הנשיא ברק אובמה הכריז על אוקלהומה כאזור מוכה אסון לאחר שטורנדו עוצמתי הכה בעיירה קטנה בפרברה וזרע הרס רב. חזאי חדשות 2 אלעד זוהר מסביר על התופעה שכמעט ולא ניתן לחזות בזמן ועל הסיבה לשכיחות הרבה שלה באזור זה של ארה"ב

מסע הקטל בפאתי אוקלהומה סיטי ארך 40 דקות. טורנדו קטלני שהסתער על מסלול באורך 35 קילומטרים. מה שהחל כמערבולת רוח הפך לטורנדו מהעוצמתיים ביותר שנראו, רגעים ספורים לפני שפגע באזור המיושב, בעיר מור. לתושבים ניתנה אזהרה רק כשעה לפני. זהו הטורנדו - לא צפוי, לא מתכוון, לא סלחן.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של תחזית חדשות 2

ארצות הברית סובלת מטורנדו יותר מכל מקום אחר בעולם. ובתוך המדינה, אזור רחב המשתרע מצפון לדרום במרכזה, הפך למוקד מרכזי של תופעת הטבע המאיימת ואף זכה לכיוני "סמטת הטורנדו". שם, בכל שנה באביב אלפי טורנדואים, חזקים יותר או פחות, פוצעים את האדמה. אוקלהומה נמצאת בדיוק במרכז הסמטה.

באביב מתקיימים תנאים ייחודיים שגורמים לסופות הללו. זה מתחיל בחזית קרה המתפשטת מקנדה דרומה ומורידה מעט גשמים. באזור מרכז ארה"ב, החזית הזו "שואבת" אוויר חם ולח מאוד שמקורו במפרץ מקסיקו. יחד, מתהווה אי יציבות חריגה מאוד המתבטאת בעננות מאסיבית המכונה "מזו-ציקלון", או במילים אחרות, שקע בקנה-מידה מקומי.

הענן הזועם: רעמים, גשמים ואבני ברד עצומים

העננים מסתובבים סביב עצמם בשל עליית האוויר המהירה פנימה וכוחו המשפיע של סיבוב כדור הארץ. דמיינו לעצמכם ענן שחור-ירוק כהה, שמסתחרר מעליכם באיטיות מפחידה. כך זה נראה לפני שהטורנדו מגיע. רעמים, גשמים, ואבני ברד בגודל של 10 ס"מ מספרים את הסיפור של הענן הזועם.

מימדי האסון אדירים, היום (רויטרס)

באדמות המישור הכפריות של ארה"ב, זרימות האוויר לא מופרות על ידי הרים וגבעות, הבדלי ים-יבשה, או אפילו בניינים גבוהים. הדבר מאפשר לתנועת האוויר המקורית להמשיך בלי הפרעה. זרימה של אוויר קר לתוך הענן, תגרום מיידית לצניחת אוויר מתוך הענן המסתובב - כך מתחיל הטורנדו, סכין מנתחים הצונח מתוך מערבולת ענק, המתחזקת תוך כדי ירידה. עם פגיעה בקרקע, ניתן רק לקוות שאתם לא נמצאים בדרכו. אין דרך להפסיקו, אין אפשרות להחלישו. הטכנולוגיה הקיימת היום מצליחה בקושי אפילו למדוד את עוצמתו.

בניגוד לסופה הגדולה מכולן - ההוריקן, הטורנדו נוצר מיידית על היבשה. מיקומו לא ידוע לפני כן, ועצמתו לא ידועה כלל. זהו אחד מהרגעים שבהם המטאורולוגים עוזבים את המושכות והאטמוספרה עושה את שלה.

הטורנדו: לא צפוי, ללא כיוון או רחמים

ההוריקן שנוצר באוקיינוס, מגיע באיטיות יחסית ליבשה (אם בכלל), מסלולו חזוי בהצלחה רבה, ועוצמתו נמדדת מראש באמצעות תמונות לוויין ומכ"מ. הם עצומים במידותיהם שיכול להגיע למאות קילומטרים והשפעתם נמשכת שעות רבות ואף ימים.

אוקלהומה, היום (רויטרס)

הוריקנים אחראיים לנזקים ולמקרי מוות המתעלים בהרבה על טורנדו, אך אי אפשר להתעלם מהמאפיין הכי בולט וקשה של הטורנדו: המקומיות. הטורנדו באוקלהומה פגע ברצועה של 2 ק"מ לערך. במרכזה שום מבנה לא שרד, אולם מחוצה לה, עוד ניתן לראות בתים שעומדים על תילם ללא זכר לאסון שהתחולל ממש מעבר לפינה.

החזאים האמריקנים מציינים כי הרוחות נשבו בעצמה של 300 קמ"ש. הטורנדו הגיע לעצמה EF4, הקטגוריה הרביעית בסולם פוג'יטה המורחב, אליה מגיע כאחוז בודד מאותן סופות. זה קרה ממש לפני הכניסה לשטחי העיר, ייתכן כי האסון היה נמנע אלמלא המערבולת הייתה תופסת תאוצה פתאומית. כזה הוא הטורנדו, לא צפוי, ללא כוונה וללא רחמים.