עמיר פרץ: "לא נותנים להצביע לפי צו מצפוני"

דרמה בישיבת הממשלה במהלך הדיון לאישור התקציב: עימות חריף בין השר להגנת הסביבה עמיר פרץ, שביקש להתנגד לתקציב, לבין נציגי האוצר. רגע לפני ההצבעה ביקש פרץ את זכות הדיבור ואמר: "זה שמישהו מתנה לי את התקציב בכך שאצביע בעד – זה חמור מאוד. נחצים פה קווים אדומים". ירון אברהם על מאחורי הקלעים של דיוני התקציב

עימות של הרגע האחרון. פרץ ולפיד (AP)

בישיבת הממשלה האחרונה שאישרה את תקציב המדינה ארעה דרמה בשעות הקטנות של הלילה, עוד טרם ההצבעה. שלושה שרים איימו להצביע נגד התכנית הכלכלית שהגיש שר האוצר יאיר לפיד לממשלה: שר התיירות עוזי לנדאו, שמחה על הפגיעה בתקציב השיווק של משרדו וכן על העלאת המע"מ לתיירים; השר להגנת העורף גלעד ארדן שהאוצר "שכח" לתקצב את משרדו; והשר להגנת הסביבה עמיר פרץ, שמחה על הפגיעה בקצבאות, במשפחות החד-הוריות, ועל העלאת המע"מ ומס ההכנסה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מכבש לחצים אדיר הופעל על השרים. ראש הממשלה ושר האוצר רצו להשיג הסכמה פה אחד. ההנחה הייתה שתקציב שיפלג את הממשלה, יקשה על העברתו בכנסת ויגדיל את הביקורת הציבורית. פקידי האוצר הבכירים שנכחו בדיון הגיעו חדורי קרב. מבחינתם, התקציב כבר גובש. אין מקום לשינויי מאקרו. מה שכן אפשר לעשות, זה ללחוץ על השרים המתנגדים. זה היה די קל עם שניים מהם. ההסכמה התקבלה.

שרים בממשלה מספרים שבתוך הישיבה הייתה דרמה, שהתמקדה ביחסים בין השר פרץ לבין השר לפיד ונציגי האוצר. פקידי האוצר לקחו את פרץ לאחד החדרים הצדדיים וביקשו ממנו להצביע בעד. הפצירו. "זה לא ממש הפצרה, זה יותר איום. תצביע בעד או שלא תקבל את הכסף שאתה רוצה לפרויקט X", מסביר אחד משרי הממשלה הבכירים.

"תן וקח קלאסי"

הפעילו מכבש לחצים על השרים. לפיד ונתניהו (רויטרס)
"הדברים מתנהלים כמו שוק. האוצר יודע מה הוא רוצה - את האצבע של השר מורמת בעד, והשר יודע מה הוא רוצה - תוספת לתקציב משרדו או ביטול גזירות הקשורות לתחומי אחריותו. זה מאוד פשוט - תן וקח קלאסי", הוא מסביר. "אני לא מתכוון להצביע בעד, ואני מבקש שתפרידו בין שני הדברים", ציטט גורם בכיר באוצר מפיו של פרץ.

הדרמה רק החלה. דיון נוסף התקיים בין הצדדים, אחרי ששרת המשפטים ויושבת ראש התנועה ציפי לבני, התערבה. פרץ הבהיר ללבני שהוא לא מתכוון להצביע בעד, אלא אם ישתנה אחד מהסעיפים המשמעותיים, למשל סוגיית המע"מ או התשלום למס ההכנסה. האוצר לא התרצה, כך גם פרץ, והצדדים חזרו אל תוך חדר מליאת הממשלה.

"הגענו לשלב האחרון, אני רוצה שנצביע עכשיו על התכנית הכלכלית. מחר בבוקר אני טס לרוסיה", אמר רה"מ. רגע לפני שההצבעה החלה, פרץ ביקש את רשות הדיבור. שרי הממשלה שנכחו בדיון נדהמו לשמוע את הדברים שיצאו מפיו.

"חוצים פה קווים אדומים"

מסתבך עם כולם? לפיד ודרעי (חדשות 2)
"אני הגעתי לממשלה הזו, זה לא פשוט, זה קשה לי, אבל לגבי דבר אחד הייתי בטוח: שבאתי לממשלה דמוקרטית", אמר. "כשתתקבל ההחלטה, מחובתי להגן עליכם בכנסת ולהצביע יחד איתכם. אבל מה שלא ידעתי זה שמישהו ישלול ממני את הזכות להצביע על פי צו מצפוני בממשלה. חוצים פה קווים אדומים. זה שמישהו מתנה לי את התקציב בכך שאצביע בעד - זה חמור מאוד". פרץ החל להחוויר, מספר גורם בכיר שנכח בישיבה. "אני רוצה להבין, אני שליח של המשפחה שלי? אני לא שליח של הממשלה? מאיפה נובעים האיומים הללו?".

שר האוצר לפיד שמע את הדברים וביקש מראש הממשלה להפסיק את הישיבה. השעה, אגב, כבר הייתה שלוש וחצי לפנות בוקר. השניים יצאו וקיימו דיון. פקידי האוצר נכנסו גם הם לתמונה, פעם נוספת. לא ברור מה נאמר שם בדיוק, אבל מה שכן ברור הוא התוצאה - האוצר הסכים להוסיף 130 מיליון שקלים לתקציב המשרד להגנת הסביבה. בסופו של סיפור פוליטי רגיל, פרץ היה אמור להתרצות ולהצביע בעד התקציב. זה לא קרה.

חילופי הדברים הללו מספרים את הסיפור כולו לגבי כוחו של האוצר. לא מעט תכניות אלטרנטיבות הוצגו בפני פקידיו. את רובן הם אפילו לא טרחו לקרוא, בחלקן עיינו, ואת החלק שכן התעמקו - פסלו על הסף, בשל הבדלי אג'נדה וגישות כלכליות. הכל, אגב, לגיטימי: לאוצר יש את האינטרסים שלו. אבל את העובדה שהדיונים בממשלה על כספינו שלנו מתנהלים כמו פינג-פונג שכונתי, קשה מאוד לכנות "לגיטימית". מישהו שם שכח, שגם בממשלה, ואולי דווקא שם - כדאי לזכור שאנחנו בדמוקרטיה.