יו"ר מועצת התלמידים במחוז ת"א: "מחאת החולצות השחורות - בטעם רע"

אלפי תלמידים הגיעו היום לבתי הספר כשהם לבושים בחולצות שחורות, במחאה על הקיצוץ הצפוי בתקציב החינוך, אבל מסתבר שלא כולם במועצת התלמידים מסכימים עם המהלך. "אנחנו לא פוליטיקאים ולא מומחים לכלכלה ואין לנו פתרון טוב", אומרת יו"ר מועצת התלמידים במחוז ת"א יערה שפירא בטור מיוחד

יו"ר מועצת התלמידים בת"א, יערה שפירא (ערוץ 1)

אין דבר קל יותר מאשר להצטרף, באינסטינקט של ״חשיבת-עדר״, להפגנה. היום התגברנו על הפיתוי לעשות זאת. בצהריים התקיימה מחאה בחלק מבתי הספר בארץ, בניצוחם של ועד ההורים ומועצת התלמידים והנוער הארצית, במסגרתה הופיעו התלמידים בחולצות שחורות לאות אבל על הקיצוץ הצפוי בתקציב החינוך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

צודקים הכואבים את הקיצוץ. מדובר בקיצוץ כואב, והוא יפגע בתלמידים, הורים ומורים; ואנחנו, כבני נוער - עלינו לשאוף לחינוך מיטבי. גם לרווחה עלינו לשאוף, שהרי בני נוער נזקקים גם לשירותיה. וגם לבריאות, מפני שיש בני נוער חולים. ולביטחון, מפני שאנחנו חיים כולנו, גם בני הנוער, במזרח התיכון.

אבל עלינו להכיר בעובדה אחת: מדינת ישראל נמצאת בגירעון תקציבי. או, במילים פשוטות, כולנו ביחד נמצאים במינוס ענק של מיליארדי שקלים. וזה עומד לכאוב לכולם - זו האמת ומישהו צריך להגיד אותה. זה עומד לפגוע בחינוך, בבריאות וברווחה, בתלמידים ובמורים, בהורים, בחולים וברופאים, בעובדי קבלן ובמעמד הביניים, בעשירים ובעניים ובחילונים ובחרדים. בכולם. כי כולנו במינוס, ביחד. אגב, דווקא בחינוך יש פגיעה נמוכה יחסית לתחומים אחרים.

"מחאת החולצות השחורות - בעלת טעם רע מאוד"

מחאת מועצת התלמידים הארצית (מועצת תלמידים הארצית)
אנחנו מועצת תלמידים ונוער. אנחנו לא פוליטיקאים ולא מומחים למאקרו-כלכלה ואין לנו פתרון טוב יותר לגירעון מאשר קיצוץ רוחבי. איננו יודעים האם סדרי העדיפויות שנקבעו הם המיטביים, וכיצד ראוי לשקול את הסבל שלנו בהשוואה לזה של אחרים. המחאה של החולצות השחורות, לא רק שהיא בעלת טעם רע מאוד, אלא היא מעבירה מסר שגוי לבוחרים שלנו.

כהנהגה של בני הנוער, דווקא בתקופות קשות כמשבר כלכלי, עלינו להוביל מסר של חוסן לאומי. זהו מסר קשה להובלה, שתדע לקדם אותו כהלכה רק הנהגה רצינית, שלא נכנעת לתכתיבים פופוליסטיים ולא מתביישת לומר לבוחרים שלה את האמת הקשה.

האמת היא שאי אפשר לעבור משבר כלכלי אם כל אחד יסתכל ויתאבל רק על הפגיעה בתקציב שלו. האמת היא שהמסר שאנחנו צריכים להעביר לבני הנוער בתקופה כזו, הוא: ״חבר׳ה, תנשכו שפתיים, תפשילו שרוולים, תחזיקו חזק. יהיה קצת קשה עכשיו - ונעבור את זה יחד״. כי זאת האמת, כי זהו חינוך וכי כהנהגת הנוער עלינו לפעול ליציאה מהמשבר. זו השעה בשבילנו לקדם ערכים של אחריות כלכלית וצריכה נבונה.

לכן, אנחנו, מועצת התלמידים והנוער מחוז תל אביב - המחוז הגדול בארץ המייצג את בני הנוער מ-15 ערים ורשויות באזור תל אביב - מתנגדים למחאה הזאת, ולא לוקחים בה חלק. מתוך אחריות לטווח ארוך לציבור שלנו, אנחנו לא נגררים למאבק הפופוליסטי של גדעון פישר יחד עם מורים בעלי עניין סקטוריאלי. אז אולי לא נתפוס כותרות על מחאת ענק, אולי נספוג כמה טוקבקים זועמים, אבל כנראה שזה מה שהנהגה אחראית צריכה לעשות.

יערה שפירא היא יו"ר מועצת התלמידים והנוער, מחוז תל-אביב