קשה היה לא לפגוע במעמד הביניים

הגזירות החדשות של שר האוצר לפיד ייפגעו משמעותית בציבור ובמעמד הביניים בעיקר. הפרשן הכלכלי נחמיה שטרסלר על חוסר הברירה שנוצר במצב הנוכחי והחריגה התקציבית שצפויה גם בשנת 2015. וגם: איזה נושא לא טופל כראוי?

קשה שלא לפגוע בציבור בהתחשב במצב הכלכלי שנוצר בישראל. צריך לקצץ 18 מיליארד שקלים בהוצאות ולהעלות מסים ב-14 מיליארד שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שר האוצר יאיר לפיד מנסה לומר לנו שהוא מגן על היציבות של המשק ואם לא יעשה את הדברים האלה דירוג האשראי צפוי לרדת, הריבית תעלה ומקום העבודה יהיה בסכנה. הוא למעשה רוצה להעביר את המסר שהוא נאלץ לנקוט בגזירות האלה בשנתיים וחצי הקרובות, זאת למרות שכבר עכשיו יודעים להגיד שגם שנת 2015 תהייה שנה קשה עם חריגה תקציבית.

למעשה, הפגיעה היא במעמד הביניים כי אין ברירה אחרת: המעמד הנמוך לא משלם מס הכנסה, המעמד הגבוה הוא רק אחוז קטן באוכלוסיה ואי אפשר להעלות את המיסוי הרבה מעבר למה שכבר קיים.

נושא מרכזי שלא טופל כראוי הוא המיסוי לפי חוק עידוד השקעות הון על חברות אסטרטגיות כמו אינטל, כי"ל וטבע, שיש להם מיסוי נמוך מדי ושם כן צריכים לעשות מעשה (אי אפשר לומר שזה באמצע ההסכם איתם). ברגע שנוגעים בכולנו בצורה כזאת גם הם צריכים לשאת בנטל, אחרת זה לא הגיוני.

הגזירות החדשות - הסיקור המלא:

יחימוביץ' תוקפת: "הגזירות - אכזריות"

רשימת הגזירות המלאה נחשפה

הכבדה בקיצוצים: עליה ב-1.5% במס