המילה האחרונה מישראל טרם נאמרה

ברקע הדיווחים הזרים על שתי תקיפות שלכאורה ביצע חיל האוויר הישראלי בסוריה - בתוך כ-48 שעות - מסביר אהוד יערי כי אסד מנסה להעביר את הטילים לחיזבאללה כהכרת תודה על העזרה מול המורדים. וגם: על ההבדל בין הקו האדום המטושטש של אובמה לעומת הקו האדום הישראלי

נרצה או לא נרצה, ישראל למעשה התערבה במלחמת האזרחים בסוריה בשתי התקיפות האחרונות שביצע חיל האוויר במרחב דמשק. העובדה שהיעדים שהותקפו היו בחלקם במתחמים של דיוויזיה ארבע - עמוד השדרה של מה שנותר מן הצבא הסורי - פירושה שהכוח העיקרי שעומד לרשות בשאר אסד להגנת הבירה נחשף לסכנה מן האוויר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התפתחות זו מתרחשת מכיוון שיש פער גדול בין הקו האדום המפוקפק ששרטט הנשיא אובמה באשר להפעלת נשק כימי נגד אזרחים לבין הקו האדום המדויק שהעמידה ישראל: העברת מערכות נשק מתקדמות לידי חיזבאללה.

אסד ידע, ולו רק בגין התקיפה הישראלית בינואר האחרון, שניסיונות למסור לחיזבאללה טילים מתקדמים, גם קרקע-אוויר כמו SA17, וגם קרקע-קרקע - כמו פתח 110, יובילו לתגובה ישראלית.

חרף זאת, נעתר נשיא סוריה ללחץ הכבד שמפעילים עליו האירנים להפקיד מערכות נשק כאלה, שאין לו שימוש בהן נגד המורדים - בידיו הנאמנות של חסן נסראללה בתחומי לבנון. להערכתי, הסכים אסד לתביעה האירנית מסיבה אחת ויחידה: הוא תלוי כעת לחלוטין ברכבת האווירית היומיומית המוליכה אספקה ותחמושת מאירן ובזירת הלחימה עצמה. הוא גילה בשבוע האחרון שהמעורבות הישירה של כוחות חיזבאללה נותנת לו יתרון גדול.

ניסיונות העברת הנשק יימשכו

כמחצית הכוח הסדיר הרגלי של חיזבאללה מושקע כעת בתוך סוריה ועל גבולה, וכוחות אלה ניהלו בימים האחרונים מתקפה מוצלחת מאוד לעבר העיר קוסייר, החולשת על פרוזדור הברחות הנשק והמתנדבים מלבנון לשורות המורדים בסוריה. העיר קוסייר, שהוחזקה בידי המורדים יותר משנה וחצי - נמצאת כעת במצור כמעט מלא ונכבדיה מנהלים מגעים עם חיזבאללה על מסירת מפתחות העיר ללא קרב.

הכוחות הסוריים שעומדים לרשות אסד לא הצליחו להגיע לתוצאה כזאת, חרף קרבות מרים שניטשו באזור. על עזרה כזו, שקיבל עכשיו מחיזבאללה, מבין אסד, כי עליו להחזיר טובה ומכאן - המוכנות שלו להעביר את הטילים שנסראללה חושק בהם.

התלות הזאת של אסד באירנים ובגרורותיהם בלבנון צריכה לאותת לנו שניסיונות העברת הנשק לחיזבאללה יימשכו לסירוגין, ומכאן שלא נאמרה המילה האחרונה בהתערבות הישראלית.