התקיפות המסתוריות בסוריה: מדוע אסד והחיזבאללה שותקים?

על רקע תקיפות משלוחי הנשק המתקדם מסוריה לחיזבאללה בלבנון והמתיחות ההולכת וגוברת בגזרה הצפונית, פרשני חדשות 2 דנים במצב: מדוע אסד ונסראללה לא מגיבים? ועד כמה הטילים שהיו אמורים להגיע ללבנון היו מסכנים את ישראל? כל התשובות בפנים

על רקע המתיחות ההולכת וגוברת בסוריה והדיווחים על תקיפה ישראלית שמנעה מעבר של טילים מתקדמים לידי כוחות חיזבאללה בלבנון, פרשני חדשות 2 אהוד יערי ורוני דניאל ומפקד חיל האוויר לשעבר האלוף במיל' איתן בן אליהו מנתחים את המצב הנפיץ בגבול הצפון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ישראל הרשמית לא אומרת מילה - לא מאשרת ולא מכחישה אם אכן תקפה משלוחים של טילים ללבנון. מה שבטוח הוא שגם אם הטילים המדוברים היו מועברים לחיזבאללה, הם לא היו משנים את המאזן בשטח - בניגוד למה שנטען. זה אולי יכול היה לתת לחיזבאללה רף נוסף של יכולות, אבל הוא לא היה שובר את השוויון.

מה שהותקף הפעם הוא ככל הנראה שיירת שנשאה איתה טילי סקאד בטווחים שבין 680 ל-700 ק"מ. גורמים אמריקניים סיפרו לעיתון ניו יורק טיימס כי היו אלה טילים מסוג "פתח 110" בעלי יכולת פגיעה מדויקת שנשלחו מאירן ואוכסנו בשדה התעופה בדמשק. אלו טילי קרקע-קרקע שאוכסנו במקום בו ישנה שליטה לאירן ולחיזבאללה, ומכאן החשש הישראלי שאלה יועברו לידי ארגון הטרור.

אם אכן חיל האוויר הישראלי ביצע את התקיפה, לא מדובר בפעולה מורכבת, ובוודאי שלא בכזו שכוונה נגד נשק כימי. זה בעיקר משקף יכולת מודיעינית טובה ביחס למצב בסוריה.

ישראל מבצעת שורה של "סיכולים ממוקדים" בסוריה

לפרשנות של דניאל הצטרף גם מפקד חיל האוויר לשעבר, האלוף במיל' איתן בן-אליהו. לדבריו, הפעולה האווירית המיוחסת לחיל האוויר הישראלי לא הייתה מורכבת. לדעתו, בשלב הזה, השיקולים המדיניים כבדים יותר מהשיקולים הטקטיים.

ישראל לא מתערבת בנעשה בסוריה בשקט ופועלת באופן נקודתי כנגד העברה של טילי נ"מ, טילי קרקע-קרקע שניתן לשאת עליהם ראשי נפץ כימיים וכנגד העברה של טילים כימיים. אם יש הפרה של אחד מה"כללים" האלה וסוריה מעבירה את סוגי הנשק הללו לידי חיזבאללה, עושים מעין פעולת "סיכול ממוקד" בלי להתערב בנעשה בסוריה באופן רשמי. צה"ל פועל בציר שבו יש ניסיונות להבריח אמצעי לחימה מדמשק לגבול לבנון ולמעשה "סוגר" על הציר המרכזי של הברחות הנשק.

מדוע אסד וחיזבאללה שותקים?

פרשננו לענייני ערבים אהוד יערי העריך מדוע בסוריה ובבנון שותקים לאור התוקפנות הישראלית לכאורה. לדבריו, אסד וחיזבאללה שותקים ולא מתייחסים וטוענים שלא הייתה כל תקיפה כיוון שיש החלטה בדרגים הגבוהים ביותר של סוריה, אירן וחיזבאללה שאם תהיה תקיפה בסוריה, החבטה הראשונה תהיה 10,000 טילים על ישראל.

על מנת לא להתחייב על תקיפה כנגד ישראל שעשויה לפתוח חזית נוספת ולהביא לתבוסת צבא אסד מול כוחות המורדים, הסורים וכוחות החיזבאללה שותקים ואינם מגיבים. ההחלטה לא להגיב באה גם על רקע ההצלחות הטקטיות שרושם צבא אסד לאחרונה כנגד כוחות המורדים, במספר נקודות הכרעה חשובות במדינה. הסורים לא מעוניינים לחבל ב"פירות ההצלחה" שלהם לאחרונה - וזו אחת הסיבות שהם לא ממהרים לתקוף את ישראל. אסד לא מודה בכך שהוא הותקף כיוון שזה נותן רוח גבית למתנגדים לו.

חיזבאללה עשוי להגיב בפיגוע בסגנון בורגס

למרות זאת, יש אפשרות שחיזבאללה יגיב בפיגוע נגד ישראלים בחו"ל בנוסח פיגוע האוטובוס בבורגס. חיזבאללה שקוע במצב הנפיץ בסוריה ומעוניין לסייע לכוחות אסד, ולכן הוא ככל הנראה לא צפוי להגיב נגד התוקפנות הישראלית לכאורה.

האלוף במיל' איתן בן-אליהו מבהיר כי בפעולות כלפי סוריה ולבנון אין כל מסר לגבי פעולה צבאית אפשרית באירן. לדבריו, אין שום השוואה וגם לא השפעה בין המשימות בסוריה לבין הקמפיין או הפעולה הצבאית המדוברת באירן. במקרה הזה, מדובר ב"זבנג וגמרנו". במקרה האירני, ממש לא בטוח.