חבית הנפץ שמונחת לפתחינו

מי ביצע את התקיפה שאירעה לכאורה בסוריה? עדיין אי אפשר לדעת, משום שישראל מסרבת להגיב לפרסומים. אולם בהנחה שאכן צה"ל עשה זאת, זה אומר הרבה על האחיזה המודיעינית במתרחש בסוריה וגם על המאמץ המבצעי של ישראל למנוע זליגת נשק לחיזבאללה. אבל מה תהיה התגובה בצד השני? זה עניינה של חבית הנפץ שמונחת לפתחינו

רוני דניאל (חדשות 2)

מבלי להתייחס לשאלה מי ביצע את התקיפה - שכן בישראל מוטלת על הכל דממה מוחלטת, אבל בהנחה שישראל עומדת מאחורי התקיפה, כפי שסוכנות הידיעות AP מפרסמת מפי מה שהיא מכנה "גורם ישראלי רשמי" שנטל אחריות לפעולה - אנחנו עדים למה שראוי להגדיר כמאמץ מבצעי מתמשך של ישראל למנוע זליגה של נשק המעלה את רף היכולות של ארגון חיזבאללה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לא נכון להגדיר את זה "שובר שוויון" או "מפר איזון", כי לצה"ל עדיין יהיה בכל מצב יתרון משמעותי מאוד, אבל העברת נשק מסוכן ומתקדם לידי חיזבאללה בפירוש תעלה את רף היכולות של הארגון ותחריף פעולות כאלה כמו מה שדווח מדמשק לפני חודשים אחדים על פגיעה בשיירה של טילים נגד מטוסי SA-17. כל אלה הם חלק מאותו מאמץ מבצעי.

מעל לכל, ישנה גם הפגנה מרשימה של אחיזה מודיעינית טובה מאוד בנעשה בסוריה. הבסיס לכל פעולה כזו, בהנחה שצה"ל הוא זה שביצע את התקיפה, הוא מידע מודיעיני מדויק. בלעדיו, שום מטרה לא תיפגע, בוודאי לא מטרת נקודה שזמן החיות שלה מוגבל. כשיש מודיעין מדויק - ואין ודאות שתמיד יהיה כך - הפעולה האווירית כשלעצמה היא השלב הפשוט יותר במין מבצע כזה.

פגיעה מדויקת במקבץ של טילים בטכנולוגיות הקיימות ובחימוש המדויק היא מעשה - גם אם מורכב -שחיל האוויר עשה אותו בעבר ויעשה אותו גם בעתיד בלי קושי רב. ההתלבטות הישראלית סביב מבצע כזה היא איזו תגובה תבוא לאחר מכן. כרגע אין תגובה, לא מצד סוריה ובטח שלא מצד חיזבאללה, אבל אין זה אומר שכך יהיה גם בעתיד.

סביר להניח שהניסיונות להעביר אמצעי לחימה מתקדמים מסוריה המתפוררת לידי חיזבאללה עוד יימשכו, ועל פי המדיניות של ישראל בכל פעם שייחשף ניסיון כזה המשלוח ייפגע עוד על אדמת סוריה. המדיניות הזו יכולה להוביל גם להתכתשות מול חיזבאללה שיתקשה להבליג לאורך זמן, וזה עניינה של חבית הנפץ שמונחת לפתחינו.