איך רואים מעבר לגבול את תמרון צה"ל?

בצהריים התפרסמה הידיעה הפתאומית על תמרון צה"ל בצפון, וגם בתקשורת הערבית הפנו אוזן והגיבו בעצבנות לדיווח הזה. בסוריה חוששים מדברי אובמה, שבעיניהם עשויים להעיד על רצון למהלומת ראווה אמריקנית בסוריה, והדיווח הזה על תמרון ליד הגבול זוכה לתשומת לב. בעולם חוששים שסוריה תתפוצץ לא רק פנימה - אלא גם החוצה

כאן אצלנו מתרגלים - ומעבר לגבול צופים במתח. בצד הערבי עולה מפלס העירנות בעקבות דברי אובמה הערב, שמעידים בעיניהם על אפשרות של מהלומת ראווה אמריקנית, ומענישה והרתעה כלפי סוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גם תרגיל הפתע של צה"ל, שההודעה עליו הייתה חריגה משהו מצדו של דובר צה"ל, מעורר שם עצבנות. כעת יש חרושת של דיווחים ושמועות לגבי סכנה של התלקחות כתוצאה מהמשבר בסוריה. חיזבאללה מאשר שכוחותיו בכוננות וסגנו של נסראללה, השייח נאים קאסם, נמצא הערב בטהרן. בנוסף, נסראללה יישא הערב נאום ובו יתייחס למצב.

צריך לזכור - חיזבאללה מושקע בכוחות גדולים בתוך סוריה ולא מחפש עימות עם ישראל. לכן כמו שאומר נעים קאסם, "לא הם שלחו את המזל"ט בשבוע שעבר". צודק אחד הדוברים הצבאיים המרשימים של האופוזיציה הסורית, קולונל זכריה, שאומר - "אלמלא חיזבאללה המצב הצבאי מול אסד בתוך סוריה היה נראה אחרת".

"חשש מהתפוצצות - כלפי חוץ". אהוד יערי (חדשות 2)

אבל העצבנות גולשת מעבר לסוריה - הרוסים ביטלו את כל הטיסות האזרחיות לאחר שאחד מהמטוסים שלהם עם 160 נוסעים כמעט הופל אמש בטילים מעל שמי סוריה, אירן פונה למורדים בטורקיה, שלהם הסכם עם ארדואן, ומנסה לשדל אותם להפר את ההסכם של הפסקת האש והמרי, ירדן פונה למועצת הביטחון של האו"ם בבקשה שיעזרו להם לעצור את שיטפון הפליטים שממשיכים להגיע אליהם מסוריה.

כל הדוגמאות הללו ממחישות את העצבנות האזורית ומעלות את החשש של כולם - שסוריה מתפוצצת לא רק פנימה, אלא חלילה, גם כלפי חוץ.