כך נפרשים הכוחות הלוחמים בסוריה

מאז החלה מלחמת האזרחים בסוריה לפני כשנתיים איבדו עשרות אלפים את חייהם, מאות נוספים נאלצו לעקור מבתיהם. כעת נראה שהלחימה עולה מדרגה עם הדיווחים על שימוש בנשק כימי. אהוד יערי מציג את מפת השליטה במדינה המפולגת

המצב בסוריה מחריף, מלחמת האזרחים ממשיכה לגבות מאות קורבנות מדי יום וכעת, גם השימוש בנשק כימי הוכר על ידי העולם כאמצעי פעולה של משטר אסד. פרשן חדשות 2 אהוד יערי מציג מפה עדכנית של הכוחות הנמצאים במדינה ונלחמים ללא לאות על האחיזה במוקדי הכח המרכזיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מזרח סוריה, כמעט בכל חלקו, הוא שטח מדברי וכמעט לא מיושב ולכן כמעט חסר משמעות בלחימה. השטחים במערב המדינה, כמעט לכל אורך קו החוף, אשר כולל את הערים דרעא, דמשק, חומס וחמה - נמצאים עדיין בשליטה כמעט מלאה של הכוחות הנאמנים לאסד.

הדבר משמעותי מאוד עבור השלטון שנאבק על חייו. עמוד השדרה של המדינה נמצא למעשה עדיין בידיו של אסד. בסך הכול מדובר ב-20% מהשטח, אך זהו השטח בו החליט להתרכז ומבחינה אסטרטגית, הצדק עמו. לא ניתן כרגע לראות את המורדים מאיימים על השטח הזה באופן מיידי.

הרצועה בצפון מערב המדינה, בה נמצאת העיר חלב, היא אזור שעליה נמשכת ההתמודדות בין שני הצדדים. כל שאר השטחים בצפון המדינה הם אלו שכבר נמצאים בשליטה מלאה של כוחות המורדים. ניתן לראות שם את כל עמק הפרת ודיר-אזור.

בנוסף, ברצועה הצפונית גם קיימים שטחים מעטים בהם יושבים הכורדים. תמונת המצב אמורה להראות כי ההכרעה בין כוחות אסד לכוחות המורדים בסוריה איננה קרובה. אחרי עשרות אלפי הרוגים ומאות אלפי פצועים, נראה שהלחימה אפילו לא נמצאת במחצית הדרך.