פרשנות: לא פתיחת חזית, אלא סיכול חזית

אחרי התקיפה בסוריה, חיזבאללה ניצב בפני דילמה בנוגע להיקף התגובה. הארגון לא מעוניין לגרור את ישראל לעימות, אך מצד שני ההרוגים הם בכירים באירן ובחיזבאללה ולכן יש אפשרות שינסו להוציא לפועל פיגועים

חוסל. ג'יהאד מורנייה (AP)

השאלה שמרחפת עכשיו מעבר לעניין התגובה של חיזבאללה - אם תבוא והיכן - היא האם ישראל פתחה בחזית נוספת על ידי ההתנקשות בבכירי חיזבאללה ברמת הגולן. לטעמי, המהלך שביצעה ישראל (אם אכן היא עומדת מאחורי ההתנקשות) נועד קודם כל למנוע את פתיחתה של חזית שנייה ברמת הגולן.

הצטרפו לדף הפייסבוק של רוני דניאל

השעות הראשונות אחרי ההתנקשות התמלאו בסדרת הערכות - מה היה האמצעי שנורה ולעבר מה נורו טילים - אך האמת היא שהעניין החשוב יותר מכל אלה הוא מה הייתה תכלית הביקור של בכירי חיזבאללה, אנשי שטח שמקושרים עמוק עמוק לאירן: מה הם עשו שם? למה נועד הסיור הזה?

מותר להניח, ברמת סבירות גבוהה, שהיה כאן עוד מהלך אחד במסע ארוך של חיזבאללה בנסיון לייצב גם ברמת הגולן מאחז של חיזבאללה. מדובר במאחז משמעותי לשתי מטרות: האחת, לחזק את תומכי אסד בגזרה הזו שנבעטו על ידי ארגונים אסלאמיסטיים (כגון ג'בת אל נוסרה או מיליצות מקומיות) עד כדי שצבא סוריה – שנשאר נאמן לאסד – לא נמצא כלל בזירה הזו. מהלך של חיזבאללה בגזרה הזאת יכול לסייע בעקיפין או במישרין למאבק ההישרדות של אסד.

המטרה השנייה של המאחז נועדה לשלב מאוחר יותר: אחיזה בעוד קו מגע עם ישראל, הפעם על אדמת סוריה שכמדינה היא הולכת ומתפוררת מול עינינו. הפעולה ככלל נראית על פניו מוצלחת – מידע מודיעיני מדויק הוביל לפגיעה והרג שני מובילי חיזבאללה – ג'יהאד מורנייה ועלי טבתאבי – ולא נכון לשים בסוף המשפט הזה נקודה.

רוני דניאל (חדשות 2)

חיזבאללה לא רוצה עימות כולל עם ישראל

אם חיזבאללה אכן רוצה אסטרטגית לייצב עוד חזית אחת מול ישראל, לא נראה לי שהפגיעה בשני הבכירים האלה תסיט אותו מכוונתו. המשמעות היא שחיזבאללה ימשיך לנסות לתפוס מאחזים ברמת הגולן על קו הגבול למימוש כוונותיו. אם ההערכה הזו נכונה, אז חיזבאללה יעשה עוד נסיונות כאלה וזה אומר מתיחות גם בגזרה הזו בהקשרי פעולות חיזבאללה.

בכירותם של מי שהיו בסיור ונהרגו, לרבות אירנים על פי חלק מהמקורות הזרים, דוחקת את נסראללה לתגובה: חיזבאללה לא מגיב בדרך כלל באופן מיידי על חיסול כזה, והוא יחפש דרכים אחרות לתגובה כדוגמת הפיגועים בחו"ל - אם ניתן, מבחינתו של נסראללה, להגיב בצורה כזו שיהיה ספק אם הוא עומד מאחוריה או לפחות יוכל תמיד להתכחש לעולה.

גם בפיגועים בבורגס או בארגנטינה הייתה הכחשה מוחלטת של חיזבאללה לאורך זמן, על אף שגורמי ביטחון בישראל ידעו להצביע מיד על חזבאללה כמי שעומד מאחורי הפיגועים. החיבור שבין חיזבאללה וגיס "אל קודס" האירני מאפשר סדרת פיגועים בחו"ל מול מוסדות או אישים ישראלים.

אגב – אחרי חיסול עימאד מורנייה ב-2008 קבעו בכירי חיזבאללה שהנקמה תבוא בפגיעה בבכירים באותה רמה של מורנייה, שהוגדר אז כרמטכ"ל חיזבאללה. זו אפשרות אחת, אבל אין להוציא מכלל אפשרות ירי לשטח ישראל, בין אם מלבנון או משטח סוריה.

הדילמה של חיזבאללה תהיה איך מגיבים באופן כזה שיהיה מדוד ולא ידחוף את ישראל לכלל פעולה נרחבת נגד חיזבאללה, בין אם בלבנון ובין אם בסוריה - שם חיזבאללה מרכז לא מעט כוחות שהפכו להיות חוד החנית במלחמת ההישרדות של אסד. חיזבאללה לא רוצה עימות כולל עם ישראל, אבל גם לא יכול להתעלם ממה שאירע ולכן הוא ניצב מול דילמה לא פשוטה מבחינתו והימים הקרובים אולי יבהירו לאן פניו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת