הפיגוע בבסוטון: האם אמריקה הפכה לאלימה יותר?

ארצות הברית נדהמה מפיגוע הטרור בחוף המזרחי השבוע, וושינגטון מתרכזת בחוקים למניעת הפצת נשק ומכתב שהגיע לנשיא אובמה ולעוד בכירים בממשל האמריקני הכיל רעל. האם האומה כולה לכודה בסוג מסוים של מפולת אלימה? ג'ונתן מן, פרשן CNN חושב שלא

נשיא ארה"ב, ברק אובמה (רויטרס)

"תושבי בוסטון יתאוששו, הם ידאגו האחד לשני וימשיכו הלאה כעיר גאה יותר", אמר הנשיא אובמה אחרי הפיגוע. "אמריקה תהיה איתם בכל צעד שילכו". האמת המפתיעה היא שלמעשה, ארצות הברית בטוחה היום מאי פעם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי דו"ח שפורסם בוושינגטון פוסט ונערך על ידי המכון הלאומי למחקר הטרור והמענה לטרור, במהלך שני העשורים האחרונים, פשעים נגד רכוש או נגד אנשים, הולכים ומתמעטים. מתקפות הטרור - כמעט נעלמו ובימים אלו, הן נדירות ביותר. על פי אותו הדו"ח - במערב אירופה, במזרח התיכון,באסיה ובאפריקה, המגמה הפוכה ובצורה דרמטית. ארבע מחמשת ארגוני הטרור הפעילים ביותר בארצות הברית הם פעילים למען בעלי החיים ופעילי סביבה. הם מבצעים עשרות פעולות בכל שנה, אבל איש לא נהרג בפעולות האלה.

יום מביש לוושינגטון

פיגוע טרור נדיר בבוסטון (רויטרס)
הבעיה החמורה ביותר של אמריקה היא הפצת הנשקים. למרות הירידה בפשעים אלימים, בארצות הברית היו יותר מ-30 אלף מקרי רצח, התאבדויות ומקרי מוות מקריים במהלך שנת 2010 (זו השנה האחרונה ממנה יש נתונים מדויקים). למרות שמחלת הסרטן, למשל, גובה בכל שנה 600 אלף קורבנות, זה המספר שמטריד את אובמה.

אין הרבה סיכויים שהמספר הזה ישתנה, המחוקקים בסנאט החליטו השבוע למנוע חקיקה שקראה לערוך בדיקות רקע לכל קונה של כלי נשק, חקיקה שנועדה להרחיק את כלי הנשק מידיהם של אנשים לא יציבים ומסוכנים.

אובמה קרא לזה "יום מביש בתולדות וושינגטון", אבל הכריז כי "המאמץ לא הסתיים בזה". השיחה בנוגע לזכות לשאת כלי נשק בארצות הברית תמשיך פשוט מפני שיש הרבה יותר מידי מקרי אלימות באומה. הפרדוקס כאמור, הוא שאפילו בשבוע של דמים כמו זה האחרון, אמריקה היא אומה בטוחה בהרבה ממה שנדמה לכם.