אף מבצע לא ישנה את המצב בעזה מיסודו

למרות ההסכמים, ברצועת עזה בחרו לירות רקטות לעבר ישראל, כשהתירוץ הפעם הוא האסיר הפלסטיני שמת מסרטן. רוני דניאל על המציאות הבסיסית שלא תשתנה ברצועה. וגם: האם ישראל יכולה לצאת מהמעגל?

לא מבצע "עמוד ענן" ולא שום מבצע אחר ישנו את המצב ביסודו ברצועת עזה. ארגון חמאס שולט ברצועה ויש מספיק ארגונים יותר קיצוניים ממנו, שלהם יכול להיות אינטרס לירות לשטח ישראל. עם זאת, חמאס נושא באחריות כי הוא הריבון ברצועת עזה בין אם הוא רוצה בירי ובין אם לא - הם יכולים לעשות יותר כדי שזה לא יקרה.

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של רוני דניאל

היו מספר מקרים של ירי מצומצם מאוד לאו דווקא לשטחי ישראל אלא למקומות מרוחקים שהיה ניסיון להבליג עליהם. בנוסף, ישראל ניסתה לשמר את השקט דרך הפעלת לחץ על דייגי הרצועה, שנחשבים לארגון חזק בעזה, והגביל להם את מרחב הדיג - מהלך שלא צלח. בשל כך, חיל האוויר תקף הלילה שתי מטרות תשתית בצפון הרצועה.

רוני דניאל (חדשות 2)

אני לא בטוח שישראל יכולה לצאת מהמעגל הזה באופן שישנה את המצב מיסודו. כל הארגונים שנמצאים ברצועת עזה, לרבות חמאס, לא הסתלקו מהרעיון הבסיסי של חיכוך ועימות עם ישראל לאורך כל הזמן. יש תקופות שהסכם כזה או אחר מגביל אותם והם נמנעים מירי עד שמגיע "תירוץ" חדש.

הפעם, הארגונים בעזה "ניצלו" את מות האסיר הפלסטיני מסרטן, האשימו את ישראל במותו ועל כן ירו לטענתם. ישראל צריכה בעתיד לנקוט בצעדים מאוד ברורים: לא לאפשר את הירי ולהגיב על כל רקטה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק