החיבוק המפתיע של אובמה

נשיא ארה"ב, שנוהג לעקוף את חברי הקונגרס בעזרת התקשורת - שגם מספקת לו את תמיכת הציבור, מפתיע עם פתיחות למבקריו הקיצוניים ביותר בקרב הרפובליקנים. כך אובמה "עושה בית ספר" לפוליטיקאים בוושינגטון

הנשיא ברק אובמה (רויטרס)

הנשיא אובמה הקסים את רוב העולם כשנבחר לראשונה לפני יותר מארבע שנים, אבל עכשיו הוא צריך להתאמץ כדי להשיג את שיתוף הפעולה של הרפובליקנים בוושינגטון- שאותם הוא לא הרשים עדיין. "אני שמח שזה קורא עכשיו, אבל האם זו פוליטיקה או שזה אמיתי?", שאל חבר הקונגרס הרפובליקני קווין מקארת'י. "רק הזמן יגיד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מאמציו האחרונים של אובמה, שמנסה להתקרב ליריביו, מפתיעים ומאוד לא אופיינים. לרפובליקנים יש רוב בבית הנבחרים, הבית התחתון בקונגרס, אבל הם מתלוננים כבר שנים שאובמה שולט בלי להתחשב בדעתם. הנשיא מצידו מאשים את הרפובליקנים שוב ושוב שהם לא מוכנים לשום סוג של פשרה, שהם לא מוכנים לשתף פעולה למען שום מטרה.

הבעיה עשויה להיות אישית ולא רק פוליטיות. אובמה הזמין את טייגר וודס ושיחק איתו גולף, הוא שיחק כדורסל עם כוכבי הNBA. אבל שלא כמו קודמיו בתפקיד, הוא לא מתחבר לחברי הקונגרס, גם לא לאלו מהמפלגה הדמוקרטית.

אובמה המציא מסלול עוקף קונגרס

במקום להתרועע עם הנבחרים , אובמה עוקף את הקונגרס, ומשתמש באירועים פומביים ובתקשורת כדי לקבל את תמיכת העם האמריקני. ראשי המפלגה הרפובליקנית כבר לא מאמינים שניתן לעבוד עם הנשיא וגם בבית הלבן מודים היום שחברי הקונגרס מהמפלגה הם לא הכתובת שלהם לסיוע בהתמודדות עם הבעיות הפוליטיות.

בגלל חוסר היכולת לתקשר הממשל מוצא את עצמו בדרך ללא מוצא מול סדרת משברים פיננסים וקיצוצים אוטומטיים, שמנהיגים בשתי המפלגות לא רצו לראות. עכשיו, הם מביטים קדימה בציפייה לעוד כהונה של שיתוק בממשל, אבל אובמה דווקא בוחר לפנות למגוון רחב יותר של רפובליקנים בסנאט ובבית הנבחרים ומנסה למצוא פרטנרים חדשים.

בשבוע שעבר, הוא הזמין 12 חברי סנאט רפובליקנים לארוחת ערב במלון בוושינגטון. אחד ממבקריו הקשוחים ביותר, פול ראיין, ראש וועדת הכספים של הקונגרס, הוזמן לארוחת צהריים בבית הלבן.

גבעת הקפיטול, מבפנים (AP)

מסע קצר אבל מנצח של אובמה

השבוע, אובמה עזב את הבית הלבן כדי לפגוש חברי קונגרס בשטח שלהם. זה מסע של שניים וחצי קילומטרים, אבל זו מחווה סמלית למחוקקים והוא התעקש לעשות אותה שוב ושוב כדי להמחיש את המחויבות שלו.

אובמה רוצה להשיג יותר משבירת הקיפאון. הממשל מכוון למה שקיבל את הכינוי "העסקה הגדולה" - הסכם שלא יכלול רק את התקציב אלא גם יציב מטרות וגבולות לרפורמות במסים, בפנסיות ובמערכת הבריאות - שמטרתו גם תהיה הורדת הגירעון התקציבי של הממשל האמריקני.

הפתיחות המפתיעה של הנשיא מאוד לא נוחה לרפובליקנים. אובמה יכול לכבוש את לבם ולקבל את תמיכתם, אם לא, הם יהיו האשמים בכישלון המגעים. לכן הם מקבלים את החמימות שלו בחוסר נוחות. ממש כמו חיבוק לא צפוי שבסופו של דבר, עוד עשוי להכאיב.