דרוש: שר לחינוך גופני

עקב אסון המרתון בו נהרג אחד הרצים שסבל ממכת חום, ערד ניר, שרץ מרתון בעצמו, בטור פרשנות לחדשות 2 באינטרנט על הסכנה שבקיום פעילות ספורטיבית ללא הקפדה על חינוך גופני. "חסר בארץ חינוך מתאים לעשייה ספורטיבית נכונה"

הזנקת המרתון בת"א, הבוקר (חדשות 2)

במשך 40 מתוך 51 שנות חיי האמנתי באדיקות ש"ספורט מסוכן לבריאות". כל דיווח על ספורטאי מפורסם שנפצע, כל חבר שנפגע באצבע במשחק כדורגל או כדורסל שכונתי (שמעולם לא לקחתי בהם חלק) חיזקו בי את ההתנגדות הדתית לכל פעילות ספורטיבית באשר היא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לפני כ-11 שנים התחלתי לרוץ למרחקים ארוכים. בתחילה, הסתפקתי בקילומטר אחד, 1,000 מטרים מלאים. בשנים שלאחר מכן הם הפכו ל-2,000 ול-3,000 מטרים. בשנת 2009 השתתפתי בפעם הראשונה במרוץ לילה למרחק 10 קילומטרים. הגעתי לקו הסיום בזמן לא רע - ונשארתי בחיים.

החוויה כבשה אותי. סימנתי לי יעד - להשלים ריצת מרתון מלאה. אך בדרך לשם הבנתי עד כמה צדקתי בצעירותי. רבותי - אם לא עושים את הדברים נכון, ספורט עשוי להיות מסוכן לבריאות! חשתי זאת על בשרי בפציעות מגבילות במהלך האימונים.ראיתי אנשים קורסים סביבי ואף נזקקים לפעולות החייאה במרוצים בינלאומיים.

בשעת כתיבת הדברים האלה אינני יודע את מלוא הפרטים על נסיבות האסון היום במקצים הקצרים במרתון תל אביב. אך דבר אחד ברור - הוא מיותר. ריצה למרחקים ארוכים היא יותר מכושר גופני. ריצה למרחקים ארוכים דורשת תכנון נכון וניהול מדויק של משאבי הגוף. משטר נוזלים קפדני; איזון מלחים; שמירת אנרגיה וחלוקת כוחות.

בשנים האחרונות הופכת הריצה למרחקים ארוכים עיסוק עממי והיא גורפת עוד ועוד מכורים. ערים ורשויות בארץ וברחבי העולם מתחרות ביניהן על יוקרתיות של מרוצים ומותגים נחשקים מעניקים חסויות כדי למכור להמונים המצטרפים עוד ועוד מוצרים בסיסיים ושלל מוצרים תומכים. למרות שהמארגנים מכסים עצמם משפטית בטופס ההרשמה המקוון, מעטים מאלה שנסחפים אחרי באז המרוצים למרחקים ארוכים מודעים למשמעות המורכבת של השתתפות במרוץ כזה, גם אם הוא קצר יותר מ-42.195 ק"מ.

ערד ניר (חדשות 2)

"החינוך הגופני בישראל לוקה בחסר"

גם חיילים מגיעים לצבא בלי הכשרה וידע על ניהול מאמץ בתנאים קיצוניים. כאן אצלנו, חסר חינוך לעשייה ספורטיבית נכונה. שיעורי החינוך הגופני בבית הספר שבו לומדים ילדי נראים בדיוק כמו אלה שמהם ברחתי אני בשנות לימודי.

שיקולים קואליציוניים הפרידו אצלנו בין משרד החינוך למשרד הספורט - החינוך כנראה סביר, הספורט לא ממש - וחינוך ראוי לספורט ממש אין. אל תקלו בכך ראש, כי היום קיבלתי הוכחה נוספת לכך שבלי "חינוך גופני", ספורט לא רק מסוכן לבריאות - ספורט מסכן חיים!

טרגדיה במרתון בתל אביב - סיקור מלא:

"קרה אסון, נתחקר ונפיק לקחים"

משרד הבריאות: "התרענו מראש"

"פתאום התעוררתי באוהל מד"א"

הרצים: "כבר מהבוקר היה חום כבד מדי"

מחדל במרתון ת"א: הרוג ופצועים קשה

מה קורה לגוף בזמן מכת חום?

רופא שהשתתף בדיונים: "התסריט היה ידוע מראש"